8.Sınıf Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Ders Kitabı Cevaplari Sayfa 13-14

Tugce2014 tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Vatandaşlık ve Demokrasi Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları

8.Sınıf Vatandaşlık Ve Demokrasi Eğitimi Ders Kitabı Cevaplari Sayfa 13-14

1. Etkinlik

 

1) Bir konu hakkında benim de görüşümün alınması bana da değer verildiğini hissettirir.Örneğin sinemaya gidilecekse benim de fikrimin alınması benim açımdan iyi olur.

2)Başkalarının yaşam ve onuruna saygı göstermeye önem gösteririm.Çunku ben onlara nasıl davranıyorsam onlar da bana öyle davranacaklardır.Örneğin maddi durumu iyiy olmayan bir arkadaşımın yanında neler söylediğime dikkat ederim.

3)İnsan varliği değerlidir. İnsanın sahip olduğu maddi ve manevi tüm varlıklar da değerlidir.Bu değerlere önem vermek insana önem vermek,saygı duymak ve saygı duyulmayı beklemektir.

 

14

 

* evet

*evet

*hayır

*evet

*evet

 

1) Tablodan insanlarının kendilerinin ve başkalarının yaşamına ve onuruna saygı duymadıklarını söyleyebiliriz.Bu saygısızlığın nedenlerinden biriinsanların bilinçsiz olmasından kaynaklanıyor. Çünkü kullanılmış pillerin,deterjanların çevreye verdiği zararlar göz önüne alındığında bu tür yanlış davranişları sadece bu konu hakkında bilgi sahibi olmayanların yapacağı düşünülür

2)Yanıtlardan yola çıkarsak az da olsa tablodakilerden daha olumlu yaklaştığım görülüyor. Aslında daha saygın birey olmak isterdim ,fakat çevresel faktörler de bunu olumsuz etkilemektedir.Mesela kullanılmış piller şişeler ve diğer geri dönüşümü mümkün olanlar için çevremizde geri dönüşüm kutuları bulunmamaktadır, bulunsaydı daha da gelişmiş olurduk.

3)İnsanların 'kendine nasıl davranılmasını ıstıyorsan sen de başkalrına öyle davran' anlayışını benimsemeleri gerekmektedir.

 

3.Etkinlik

 

Hayat...

İnsan kendisi istemedikçe olumsuzluklar onu yenemez.

 

İyilik...

İnsan,başkaları için iyilik düşünendir.