Sümer Çivi Yazısı

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Resimlerle Şanlı Tarihimiz

Sümer Çivi Yazısı

Resmi Büyütmek için üzerine TIKLAYINIZ

Sümer Yazısı

Resmi Büyütmek için üzerine TIKLAYINIZ

Sümer Çivi Yazısı

Sümerce

Sümerlerin ana dili, Güney Mezopotamyada M.I. 4000 yılında konuşuluyordu. M.I. 2000'li yılların başlarında yerini konuşma dili olarak Akatça'ya bıraktı, ancak Mezopotamyada M.S. 1. yüzyıla kadar, kutsal, şölensel, edebi ve bilimselbir dil olarak kullanılmaya devam etti. Daha sonra ise bu dil 19. yüzyıla kadar unutuldu. Mezopotamyada konuşulan diğer dillerin aksine, Sümerce, izole diller sınıfındaydı ve döneminin ve çevresinin diğer tarihi dillerinden olan ve her ikisi de Semitik dillerden olan Babilce ile Asurca'dan oluşan Akatça'dan bile farklıydı.

Sümerce tarihte bilinen ilk yazılı dildir. Sümerce çiviyazıları daha sonra Akkad ve Elamlılar tarafından kullanılmştır. Ayrıca, Hitit dili gibi hiyeroglifsel el yazılarına sahip Hint-Avrupa dillerine de uyarlanmıştır. Ugaritçe ve Eski Farsça gibi dillerin farklı ve kolay yazılış şekillerinin kökeni de, logografik işaretler içermeyen Sümerce çiviyazılarına dayanır.

Sümerce bitişken bir dildir. Bu demektir ki Sümerce kelimeler, birbirinden açıkça ayırt edilebilen bir dizi sonek ve biçimbirimden oluşur.

tr.wikipedia.org

Ayrıca Bakınız

1.Dünya Savaşı Haritaları

Tarih Konular

Atatürk Videoları

Türkiye Haritaları

Dünya Haritaları

Flash Eğitici Oyunlar

Tarih Haritaları

Tarih Konular

Kpss Tc inkılap Tarihi ve Atatürkçülük

Kpss Tarih

Tarihi Videolar

Resimlerlerle Tarih

Tarihi ResimlerTarihi Resimler 

Istiklal GazetesiIstiklal Gazetesi 

Coğrafi ResimlerCoğrafi Resimler