Louvre Müzesi

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Resimlerle Şanlı Tarihimiz

Louvre Müzesi  ( Musue du Louvre )

Paris'in en çok ziyaret edilen yerlerinden birisi olan Louvre Müzesi, dünyanın da en büyük ve ünlü müzelerindendir. Önceleri kraliyete ait olan bu yapı, dünyanın en ünlü ve değerli sanat eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa'sı, The Virgin and Child with St. Anne, Madonna of the Rocks, Jacques Louis David'in Oath of the Horatii adlı eseri, Delacroix'nın Liberty Leading the People adlı eseri ve Alexandros of Antioch'un Venus de Milo'su bunlardan bir kaçıdır. 2006 yılında 8.3 milyon ziyaretçi sayısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olmuştur.
Louvre Müzesi, şehrin merkezinde Seine Nehri'nin sağ yakasıyla şehrin ünlü yerlerinden birisi olan Rivoli Caddesi arasındadır. Tarihi 1190 yılında kraliyet adına Philip Augustus tarafından Louvre Kalesi'nin kurulmasına kadar dayanır. Bu kale Paris'in batı yakasını gelecek çeşitli saldırılardan korumak amacıyla yapılmıştır. Kalenin yıkılmasının ardından şimdiki Louvre'a ait ilk bina ise rönesans etkileriyle mimar Pierre Lescot tarafından 1535'de yapılmıştır. 1589 ile 1610 yılları arasında hüküm süren Kral IV. Henry ise ek olarak, o dönemde dünyanın en büyük ve uzun binası olan Grande Galerie'yi yaptırmıştır. Büyük bir sanat destekçisi olan IV. Henry, yüzlerce sanatçı ve ustaya bu binanın aşağı katlarında yaşamaları için davette bulunmuştur.
Kraliçe Catherine Medici tarafından 1560'da başlatılan Denon Kanadı'nı, XIII. Louis (1610-1643) tamamlatmıştır. Günümüzde burası Louvre'u Yenileme Programı çerçevesinde yenilenmiştir. Sarayın kuzey tarafında bulunan ve yine XIII. Louis tarafından yaptırılan Richelieu Kanadı ise uzun süre boyunca Ekonomi Bakanlığı olarak kullanılmıştır. Bakanlığın taşınmasının ardından yenilenen bölüm 1993'de; müzenin 8 Kasım 1793'te Fransız Devrimi'nden sonra halka ilk kez açılmasından 200 yıl sonra, yeniden sanat galerisi haline getirilmiştir. Binanın III. Napolyon (1852-1857) tarafından eklenen kanadı ise yeni-barok tarzın Ikinci Imparatorluk dönemini yansıtmaktadır ve detaylı heykellerle yüklüdür. Burada yürütülen yapım çalışmaları 1876'ya dek sürmüştür.
Müze avlusunun merkezinde ise Champs-‰ lysues'nin ekseninde olmak üzere, 1989 yılında inşa edilen Louvre Piramidi bulunmaktadır. Eski Fransa Başkanı François Mitterrand tarafından öne sürülen camdan piramitin dizaynını, I. M. Pei yapmıştır. Louvre Piramidi müzede yürütülen büyük yenileme operasyonun da ilk adımı olmuştur. Mona Lisa'nın sergilendiği Carre Galerisi de bu çerçevede yenilenmiştir.
Louvre Müzesi'ne metro yoluyla Palais Royal-Musue du Louvre istasyonundan ulaşılabilir. 1990'lara kadar ismi sadece Palais Royal olan durağın adı, müzenin yeni yapılan yerlerine ulaşan bir istasyon daha kurulması nedeniyle Palais Royal-Musue du Louvre olarak değiştirilmiştir. Uzun süre Ruunion des Musues Nationaux'a bağlı olarak yönetilen müze, sonrasında kendi kendini yönetme gücünü elde etmiştir. Önceleri "conservateur" olarak adlandırılan müze yöneticilerine şu anda "prusident directeur gunural" denmektedir. Dominique Vivant (1804-1815), Michel Delignat-Lavaut (?-1987), Michel Laclotte (1987-1994) ve Pierre Rosenberg'in (1994-2001) ardından 2001'de gelen Henri Loyrette, görevine halen devam etmektedir.
Fragonard, Rembrandt, Rubens, Titian, Poussin ve David gibi sanatçıların eserlerinin görülebileceği Louvre Müzesi'nde, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi çok iyi bilinen heykel koleksiyonları da bulunmaktadır. Baron Edmond de Rothschild'ın (1845-1934) 40,000'den fazla oyma resim, yaklaşık 3,000 çizim ve 500 resimli kitap içeren koleksiyonu 1935'te Louvre'a verilmiştir. Bunların yanısıra Louvre'da arkeolojik, mimari ve tarihsel sergilere de yer verilmektedir.
14 Eylül 2005'ten bu yana Louvre'daki sanat eserlerinin fotoğraflanması yasaklanmıştır fakat müze yetkilileri tarafından hazırlanmış online kataloglar bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız

Tarih Konular

Atatürk Videoları

Türkiye Haritaları

Dünya Haritaları

Flash Eğitici Oyunlar

Tarih Haritaları

Tarih Konular

Kpss Tc inkılap Tarihi ve Atatürkçülük

Kpss Tarih

Tarihi Videolar

Resimlerlerle Tarih

Tarihi Resimler (74)

Coğrafi Resimler