1812 Avrupa Haritaları

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Avrupa Tarihi Haritaları

1812 de Avrupa Haritaları

Haritayı Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız

1812 Avrupa Haritaları

1812 Avrupa Haritaları

Napolyon Savaşları (1803-1815) karşı ilan savaşlar bir dizi vardı Napolyon'un Fransız İmparatorluğu koalisyonlar karşı çıkarak. Bir devamı olarak savaşlara yol açtı Fransız Devrimi 1789, onlar Avrupa orduları devrim ve modern uygulama ağırlıklı nedeniyle benzeri görülmemiş bir ölçekte, üzerinde oynanan kitlesel askere . Napolyon'un orduları Avrupa'nın büyük fethetti ama Fransa'nın felaket sonrasında hızla çöktü olarak Fransız gücü hızla artarak 1812 yılında Rusya'nın işgali . Napolyon'un imparatorluk sonuçta sonuçlanan tam bir askeri yenilgi Fransa'da Bourbon monarşisinin restorasyonu .

Napolyon'a karşı nihai bir zafer olmasına rağmen, yedi koalisyonlar beş Fransa'nın elinde yenilgi gördü. Fransa sırasında birinci ve ikinci koalisyon yendi Fransız İhtilali Savaşları ve (Victory üçüncü mağlup Austerlitz dördüncü (Zafer de,) Jena , Eylau , Friedland ) ve beşinci koalisyon (Victory Wagram Napolyon'un önderliğinde). Moskova'da yaklaştı özellikle bu büyük zaferler, Fransız Ordusu yenilmezliğinin duygusu verdi. Ama Rusya'dan çekilme sonrasında, eksik zaferlerine rağmen, Fransa altıncı koalisyon tarafından dövüldü Leipzig ve yedinci koalisyon Waterloo .

Savaşlar dağılmasıyla sonuçlandı Kutsal Roma İmparatorluğu ve doğmakta olan milliyetçilik tohumları ekti Almanya ve İtalya sonraki yüzyılda iki ülkenin ilgili konsolidasyonlar götürecekti. Bu arada, küresel İspanyol İmparatorluğu Fransızca gibi çözülmeye başladı İspanya işgal için bir açılış sağlayan, kendi sömürgeleri üzerindeki İspanya'nın zayıflamasına yolaçtı İspanyolca Amerika'da milliyetçi devrimler . Napolyon savaşlarının doğrudan bir sonucu olarak, İngiliz İmparatorluğu'nun en önemli oldu dünya gücü gelecek yüzyılda, [ 2 ] ve böylece başlayan Pax Britannica .

Hayır konsensüs zaman olarak var Fransız Devrim Savaşları sona erdi ve Napolyon Savaşları başladı. Erken aday Bonaparte darbesi ile Fransa'da iktidarı ele Kasım 1799, 9 olan 18 Brumaire . Bu İngiltere ve Fransa (çöküşünden kaynaklanan arasında bir savaş yenilenen bildirimi zaman olduğu gibi 18 May 1803, en çok kullanılan tarihtir Amiens Antlaşması ), 1792 ve 1814 yılları arasında Avrupa'da genel barış tek dönem sona erdi. Napolyon Savaşları Napolyon final sonrasında sona Waterloo yenilgisinin Haziran 1815 18 ve Paris İkinci Antlaşması .