Osmanlı Devletinin 1.Dünya Savaşında Savaştığı Cepheler Haritası

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Osmanlı imparatorluğu Haritaları

Osmanlı Devletinin 1.Dünya Savaşında Savaştığı Cepheler Haritası

Haritanın büyük halini görmek için üzerine tıklayınız

Osmanlı Devletinin 1.Dünya Savaşında Savaştığı Cepheler

Osmanlı'nın Savaştığı Cepheler:  1-Kafkas   2-Çanakkale   3-Kanal   4-Irak   5-Suriye-Filistin Osmanlı, Bu cepheler haricinde müttefiklerine yardım amacıyla Makedonya ve Galiçya'ya asker göndermiştir.
1 KAFKAS CEPHESI: Osmanlı'nın Bakü petrollerini ele geçirmek ve Enver Paşanın PANTURANIZM düşüncesinin etkisiyle Rus'lara karşı açtığı savaştır. Osmanlının Yüzbin'e yakın askeri donarak ölmüştür. Ruslar Kars'a kadar ilerlemişler ancak, 1917 yılında Rusya'da ki devrim sonucu çarlık rejiminin yıkılması ile Rusya 1917 Brest Litowsk barış anlaşmasıyla aldığı toprakları geri vererek çekilmiştir.
2 ÇANAKKALE CEPHESI : Osmanlı; Ingiltere, Fransa hem müttefikleri Rusya'ya yardım etmek hemde boğazları alarak Osmanlı devletine son vermek amacıyla Çanakkale'yi ablukaya almalarıyla başlamıştır. Tarihin en kanlı savaşlarındandır. Osmanlı Çanakkale savaşlarından galip çıkmıştır. Mustafa Kemal büyük bir üne kavuşmuş “Çanakkale geçilmez” sözü tarihe kazınmıştır. Çanakkale'de ki direniş sonucunda Rusya'ya müttefiklerinden yardım gitmemiş savaş uzamıştır. Bulgaristan bu gelişme üzerine Osmanlı yanında  (Itilaf devletleri yanında) savaşa katıldı. Böylece Istanbul-Berlin hattı kurulmuş oldu.
3 KANAL CEPHESI : Bu cephe Almanların planlaması ve desteği ile Ingiltere'ye karşı Osmanlı tarafından açılmıştır. Osmanlı, Mısırı Ingilizlerden geri almak ve Suveyş Kanalını ele geçirerek Ingiltere ile sömürgelerinin irtibatını kesmeyi amaçlamıştı. Osmanlı imparatorluğu, Almanların gerekli yardımı göndermemesi ve iklim elverişsizliği yüzünden başarısız olmuştur.
4-IRAK CEPHESI : Ingiltere'nin, Osmanlının Iran ve Hindistan'a girmesini önlemek ve karadan Ruslarla birleşmek için Osmanlıya karşı açtığı cephedir. Basra'ya asker çıkartan Ingilizler, Bağdat'a kadar ilerlemişlerdir.
5-SURIYE-FILISTIN CEPHESI: Ingilizlerin Suveyş ve Irak cephelerinde yenilen Osmanlıyı bu bölgeden çıkarmak istemeleri üzerine açtıkları cephedir.  Önceleri Mustafa Kemal bu cephede başarılı olmuş fakat, Istanbul'a çağrılması üzerine Ingiltere Suriye'yi almıştır.

Ayrıca Bakınız

Tc inkılap Tarihi ve Atatürkçülük Konuları

Tc inkılap Tarihi ve Atatürkçülük Sorular

Mondros Mütarekesi Haritası 30.10.1918

Osmanlı Devletinin 1.Dünya Savaşında Savaştığı Cepheler

TC inkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tüm Konular Ders Notları

Tc Inkılap Tarihi ve Atatürkçülük 50 Adet Çalışma Sorusu

Osmanlı imparatorluğu Haritaları

Kurtuluş Savaşı haritaları