4. Sınıf Sosyal Bilgiler Etkinlikleri Ilk Adımı Atanlar

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 4.Sınıf Sosyal Bilgiler

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

DERS  : SOSYAL BILGILER
SINIF  : 4
YAKLAŞIK SÜRE : Metin için 40 dk; Araştırma için 1 hafta
ÖÄžRENME ALANI : GRUPLAR, KURUMLAR, SOSYAL ÖRGÜTLER
ÜNITE    : HEP BIRLIKTE
TEMEL BECERILER : Araştırma, eleştirel düşünme, sosyal katılım
KAZANIMLAR  : Okulunda ve yakın çevresinde katılacağı sosyal ve eğitsel etkinliklere karar verir.
Okul yaşamında gerekli gördüğü eğitsel-sosyal etkinlikler önerir.
MATERYALLER    : Okuma metni
KAYNAK    :  Hamzaağa 2002, D. Karatay.

Sayın Öğretmenimiz, bu etkinlik ilgili kazanım ve becerilere yönelik olarak hazırlanmıştır. Metni çoğaltarak öğrencilerinize dağıtabilir, ilgili soruları yöneltebilirsiniz. Etkinlikten sonra önerilen araştırma ve çalışmaları yaptırmanız tavsiye edilir.

Trabzon-Of-Erenköy'de yaşayan 82 yaşındaki Hüseyin Uzunlar 63 yıl önce bir ilki başardı. O dönem bölgenin hiçbir yerleşim biriminde elektrik yoktu ve bu durum o zamanki genç adam Hüseyin Uzunlar'ı rahatsız ediyordu. Mesleği elektrikçi olan bu genç adam bölgenin zengin su kaynaklarından boşa akan enerjiyi değerlendirmeyi düşündü ve bir plan yaptı. Ilk önce üç ırmağın sularını ortak bir yatakta topladı. Bu suların gücünü kullanarak bir elektrik santralı kurdu. Bölgenin elektrik ihtiyacı, 1992 yılında ulusal elektrik hattına bağlanana kadar bu santralden karşılandı.
Yakın zamanlarda Trabzon'un Of, Çaykara, Dernekpazarı ve Hayrat ilçelerinin topraklarının büyük bir kısmı erozyon tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Bilinçsizce yok edilen ormanlar, sel ve heyelan felaketlerinin oluşmasına neden oldu ve bölge bir heyelan alanına dönüştü. Bu durum karşısında Hüseyin dede erozyonla mücadele için çözüm yolları aramaya başladı. Bulduğu ilk çözüm yolu, çabuk büyüyen ve kökleri erozyonu önlemeye elverişli olan kestane ve ceviz ağaçlarıyla bölgenin ağaçlandırılmasıydı. Bu amaçla, emekli maaşıyla kestane ve ceviz ağacı fidanları alıp köylülere dikmeleri için dağıttı. Şimdi Hüseyin dede ağaçların biran evvel büyüyüp, toprağın denize akmasını önlemelerini bekliyor.

1. Yukarıdaki metne bir başlık bulmamız gerekiyor. Sen hangi başlığı verirsin?
2. Bu metni okumayan birisine Hüseyin Dedeyi nasıl anlatırsın?
3. Bu metni okuduktan sonra, bireysel çabanla karşılaştığın engelleri aşabileceğine inanıyor musun? 
4. Yaşadığın çevrede çözülmesi gereken bir sorun olsaydı, harekete geçmek için sence öncelikle hangi özelliklere sahip olman gerekirdi?- Vurdumduymaz mı, aktif mi, umutsuz mu... Bu özelliklerin bir listesini yapar mısın.
5.    Sizin çevrenizde de bir ilke imzasını atmış bir kimse var mı? Eğer varsa,  bu ilk adımın hikayesini bize kısa bir paragrafla anlatır mısınız?

Etkinlik Sonrası Yapılabilecek Araştırma
1.    “Okulumuzda ve sınıfımızda eğitim ortamını veya ilişkilerimizi geliştirmek için neler yapabiliriz?” Bu soru sonucunda öğrencilerden gelen önerilerden beş tanesini seçerek küçük grup çalışması yaptırabilirsiniz.
2.    Öğrencilerinizle birlikte  bu metinle ilgili etkinliği sınıfta yaptıktan sonra, onlardan Türkiye'de farklı alanlarda-ekonomi, kültür, spor, eğitim vb.- ilk adımı atmış kişilerle ilgili bir araştırma yapmalarını isteyebilirsiniz.
3.    Içlerinden bir kişiyi seçmelerini ve bu kişiyle ilgili sınıfta okudukları metne benzer bir metin yazmalarını isteyebilirsiniz.
4. Yazdıkları metnin sonunda, yukarıdaki etkinlikte yer alan 2. soruyu kendi seçtikleri kişi için sormalarını ve bu soruyu cevaplamalarını isteyebilirsiniz.

alıntı

Ayrıca Bakınız

4.Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Dön.2.yaz.Soruları

4.Sınıf Sosyal Bilgiler 1. Dönem 2 yazılı Soruları

4.Sınıf Sosyal Bilgiler

5.Sınıf Sosyal Bilgiler

Ülkeler Ansiklopedisi

Tarih Haritaları

Coğrafya Haritaları

Eğitici Flash Oyunlar

Atatürk Resimleri (105)

Türk Bayrakları (35)