4. Sınıf Sosyal Bilgiler Etkinlikleri Yaşadığımız Yeri Tanıyalım

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 4.Sınıf Sosyal Bilgiler

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

DERS   :  SOSYAL BILGILER
SINIF   : 4
YAKLAŞIK SÜRE  : 40' + 40'
ÖÄžRENME ALANI    : INSANLAR, YERLER VE ÇEVRELER
ÜNITE    : YAŞADIĞIMIZ YER
TEMEL BECERILER  : Eleştirel düşünme, araştırma
KAZANIMLAR   : Efsane, destan, öykü, türkü ve şiirlerden yararlanarak yaşadığımız yerin coğrafi özellikleri ile ilgili çıkarımlarda bulunur.
MATERYALLER  : Kağıt, kalem.
KAYNAK    :  Ilköğretim Sosyal Bilgiler Dersi  (4 ve 5. Sınıflar) Öğretim Programı

Sayın Öğre'enimiz, bu etkinlik efsane, destan, öykü, türkü ve şiirlerden coğrafi özelliklerin tanınması amacıyla hazırlanmıştır. Etkinliği grup çalışması olarak yaptırabilirsiniz.

Uygulama Önerisi:

1. Öğrencilerinizi eşit sayıda öğrenciden kurulu, homojen gruplara ayırabilirsiniz.
2. Her bir gruptan, yaşanılan yerle ilgili, efsane, destan, öykü, türkü ve şiir araştırmalarını isteyebilirsiniz. (Gruplar hepsini araştırabilecekleri gibi bir grup öykü, bir grup şiir, diğer grup efsane araştırması yapabilir).
3. Araştırma sonuçlarının sınıfta sunulmasını sağlayabilir ve örnekte olduğu gibi coğrafi özelliklere ilişkin sorular sorabilirsiniz. Gruplar da birbirlerine soru sorabilirler.
4. Öğrenciler etkinliğin sonunda, efsane, destan ve öykülerle ilgili resim yapabilirler, araştırma
sonuçlarını resim, fotoğraf  gibi görsel materyallerle destekleyerek Yaşadığımız Yeri Tanıyalım köşesi oluşturabilirler. Türküler sınıfta söylenebilir.

AÄžRI DAÄžLARI EFSANESI

Biri küçük diğeri büyük iki kız kardeş hanım hanım geçinip gidecekleri yerde, durmadan saç saça baş başa, dövüşürlermiş, dövüşmedikleri zaman da ağız kavgası yaparlarmış. Aylar yıllar kavga dövüş ile geçmiş.El ağrısı geçer ama dil ağrısı geçmez. Bir gün birlikte odun toplamaya gi'işler. Yolda birbirlerine söylemedik söz bırakmamışlar. Odun demetlerini yüklenmişler hala ağız kavgası.. Küçük kız belim ağrıdı deyince; büyük kız gözün ağrısın diyerek, açmış ağzını yummuş gözünü.. Küçük kızın dayanamamış, yürekten bir ah çekerek başlamış söylenmeye...
-    Senin gibi ablam olacağına olmaz olsun. Dağ olasın, taş olasın, uzun uzun kış olasın. Başındaki beyaz yaşmağın kar, tependeki bulutun gür olsun... Belimdeki ağrı adın, seller yağmurlar muradın olsun.
Ablası durur mu? O da bırakıvermiş odunu yere, başlamış söylenmeye...
-   Senin gibi gardaşım olacağına taş olsun. Saçların çayır, eteklerin bayır olsun. Başın dilin gibi sivri, yamacın boynun gibi eğri, adın da benim gibi ağrı olsun.
Derken bir gürültü kopmuş, bir toz bulutu kaplamış ortalığı.. Biraz sonra yaylada iki yüce dağ sivrilmiş.. Biri Küçük Ağrı, diğeri Büyük Ağrı. Iki geçimsiz kız kardeş, iki çetin, iki hırçın dağ olmuş.. 


Efsane; eski zamanlardan beri söylenegelen, olağanüstü varlıkları, olayları konu edinen hayalî hikâye, söylence demektir.

Yukarıda okuduğun metin Ağrı Dağları ile ilgili bir efsanedir. Ağrı Dağları ülkemizde bulunan  Büyük Ağrı Dağı ve Küçük Ağrı Dağı isminde iki dağdır. Bu metin  ile ilgili, aşağıda ki soruları cevaplayabilir misin?

1.    Okuduğunun metnin içinde gerçek olmayacak bölümler var mı? Varsa bunları altını çizer misin? Neden gerçek olamayacağını açıklar mısın?

2.    Küçük kızın söylenmesine göre Büyük Ağrı Dağının  özellikleri nelerdir?

3.    Büyük kızın söylenmesine göre Küçük Ağrı Dağının  özellikleri nelerdir?

4.    Yukarıdaki metinde insana ait olan özelliklerle, dağa ait olan özelliklerin hangileri eşleştirilmiş?

5.    Ağrı Dağları, Ağrı ilinin sınırlarındadır. Türkiye haritasında Ağrı ilini gösterir misin?

6.    Yukarıdaki efsaneye ait bir resim çizer misin? 

7.    Ağrı Dağları Efsanesi nde okuduğun gibi iki kız kardeşin anlaşmazlığı var.  Iki kardeşin birbirine nasıl davranması gerekir? Düşüncelerini arkadaşlarınla paylaşır mısın?

alıntı

Ayrıca Bakınız

4.Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Dön.2.yaz.Soruları

4.Sınıf Sosyal Bilgiler 1. Dönem 2 yazılı Soruları

4.Sınıf Sosyal Bilgiler

5.Sınıf Sosyal Bilgiler

Ülkeler Ansiklopedisi

Tarih Haritaları

Coğrafya Haritaları

Eğitici Flash Oyunlar

Atatürk Resimleri (105)

Türk Bayrakları (35)