4. Sınıf Sosyal Bilgiler Etkinlikleri Oy Vereleim

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 4.Sınıf Sosyal Bilgiler

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

DERS    : SOSYAL BILGILER
SINIF    : 4
YAKLAŞIK SÜRE    : 40 dk
ÖÄžRENME ALANI    : Güç,Yönetim ve Toplum
ÜNITE    : Insanlar ve Yönetim
TEMEL BECERILER    : Karar Verme, Sosyal Katılım
KAZANIMLAR    : Büyük Millet Meclisi™nin açılışı ile Ulusal Egemenliği ilişkilendirir.
MATERYALLER    : Kağıt, kalem ve zarf
KAYNAKLAR    :Ipek Gürkaynak ve diğerleri (2001). Ben Insanım: Özgürüm, Haklarım Var,
Ilköğretim  Için Insan Kaynakları Eğitim Dizisi

Bu etkinlik, ilgili kazanım ve becerilerin yanı sıra farklılıkları tanımaya ve oy kullanmaya yöneliktir.

Uygulama Önerisi:

Sınıfın duvarlarına iki büyük mavi fon kağıdı asarak öğrencilerden bunları   akvaryum gibi düşünmelerini isteyin.  Akvaryumları balıklarla doldurmak için;

1.  Öğrencilerden,  dağıtacağınız kalıpları kullanarak tek tip balıklar kesip   aynı renge boyamalarını isteyin. Tüm öğrencilerin aynı rengi kullanmalarına dikkat edin. Aynı şekil ve büyüklükteki balıkları öğrencilerinizle birlikte akvaryumun birine yapıştırın. Bu akvaryuma  sınıfça bir isim verin.

2. Öğrenciler ikinci akvaryumu doldurmak için  farklı büyüklükte  balıklar çizerek istedikleri renge boyasınlar,  farklı renkte, büyüklükte ve şekildeki balıkları öbür akvaryuma yapıştırın. Bu   akvaryuma da sınıfça bir isim verin.

3. Şimdi bir oylama yapalım, œEn çok hangi akvaryumu sevdiniz? sorusuyla başlayalım. Aşağıdaki yönergeye uygun bir oylama yaptırabilirsiniz.

Bu etkinlikte, tek tip balıkların yapıştırılacağı akvaryum için önceden balık kalıpları hazırlamayı unutmayın. Öğrencileriniz, bu kalıpları kullanarak aynı büyüklükte, renkte ve şekilde balıklar yapabileceklerdir. œEn çok hangi akvaryumu sevdiniz? sorusunun cevabını alırken onların bir oylama deneyimi yaşamasını sağlayabilirsiniz. Öncelikle neyi  oyladığınızı açıklayın ve oylamayı œgizli oy, açık sayım ilkesine uygun olarak yapabilirsiniz. Bunun için sınıfınızda kapalı bir mekan oluşturun; burası  œoy kullanma odası olsun. Bunun için sıraları  veya öğretmen masasının altını da kullanabilirsiniz. Öğrencilerimize renkli balık akvaryumu sevenlerin mavi, tek tip balık akvaryumunu sevenlerin sarı kağıdı işaretlemeleri gerektiğini söyleyin. Bunun için önceden her iki rengi de içeren oy pusulaları hazırlayın. Oy kutusunu önceden hazırladığınız kapalı mekana koyun. Oy kullanacak öğrencilere, sırayla, birer oy pusulası verin. Her öğrencinin odaya girerek oyunu başkaları görmeden kullanmasını sağlayın. Oyunu kullanan öğrencinin seçmen listesi olarak kullanacağınız sınıf listesinde kendi isminin karşısını imzalamasını isteyin. Her birinin oyunun önemli olduğunu ve oy kullanmadan önce iyi düşünmeleri gerektiğini vurgulayın ve bunun için onlara süre tanıyın. Oylama bittikten sonra oy kutusunu herkesin önünde açarak mavi ve sarı oyları sayın ve sonucu açıklayın.

Oylamanın sonucunda daha az beğenilen akvaryumu seçmiş olan öğrencilerin kendilerini kötü hissetmemeleri gerektiğini, bunun insanlar arasındaki anlayış ve görüş farklılıklarından kaynaklandığını hatırlatın.
Bu etkinlikte farklılıkların dünyamızı zenginleştirdiğini vurgulayın. Bununla birlikte öğrencilerin farklı akvaryumları beğeniyor olmalarının doğal olduğunu ve beğenilerimizin özgünlüğümüzün bir parçası olduğunu da hissetmelerini sağlayın.
Seçimlerde de oy verme işleminin böyle yapıldığını vurgulayın.

Başarılar5 diler, saygılar sunarız.

alınıtı

Ayrıca Bakınız

4.Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Dön.2.yaz.Soruları

4.Sınıf Sosyal Bilgiler 1. Dönem 2 yazılı Soruları

4.Sınıf Sosyal Bilgiler

5.Sınıf Sosyal Bilgiler

Ülkeler Ansiklopedisi

Tarih Haritaları

Coğrafya Haritaları

Eğitici Flash Oyunlar

Atatürk Resimleri (105)

Türk Bayrakları (35)