4. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Özet Notlar

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 4.Sınıf Sosyal Bilgiler

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 


Bilinçli Tüketici 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Notları


Istek :Insanların dileklerine ulaşma arzusudur.

Isteklerimiz karşılandığı zaman mutlu oluruz. Karşılanmadığı zaman mutsuz oluruz.

Ihtiyaç:

Insanların yaşamaları için duydukları gereksinim

lerdir. Temel ihtiyaçlarımız karşılanmadığında sağlığımız bozulur.

Temel ihtiyaçlarımız 3 tanedir.

1-beslenme      2-barınma        3-giyinme

temel ihtiyaçlarımız dışında da ihtiyaçlarımız vardır.Bunlar sağlık,iletişim ,eğitim,ulaşım,güvenlik gibi ihtiyaçlardır.

Isteklerimiz yaşamımızı sürdürebilmemiz için şart değildir.Karşılanmaları gerekli değildir.

Ihtiyaçlar ise yaşamsal bir zorunluluktur.
ISTEK     IHTIYAÇ
araba     Ev
bisiklet     Bot
oyuncak     Sebze ve meyve
bilgisayar     Kazak pantolon

Aile Bütçesi:

Ailelerin belirli bir süre için ihtiyaçlarını karşılamak üzere ayırdıkları paraya aile bütçesi” denir. Bu para ailemizin geliridir.Ihtiyaçlarımız için ayrılan para ise giderdir.
BIR EVIN BÜTÇESI
Gelir:     1 200 ytl
Giderler:
Kira :                   300ytl
Gıda :                  250ytl
Eğitim :              200ytl
Elektrik :            50 ytl
Su :                     25 ytl
Telefon :             50 ytl
Ulaşım :             100 ytl
Sağlık :               50 ytl
Toplam :            1025 ytl
Tasarruf :

1200-1025=      175ytl

Bir bütçe de kazanılan para ,ihtiyaçları karşılayabiliyorsa bu bütçeye denk bütçe” denir

BILINÇLI TÜKETICI

Günlük hayatımızda hepimiz tüketiciyiz.

Tükettiğimiz ürünlere dikkat etmeliyiz. Bilinçli bir tüketici:

1-Ürünün üretim ve son kullanma tarihine bakar.

2-Ürünün TSE belgesine bakar.

3-Ürünün Tarım Köy Işleri Bakanlığı nın izni ile üretilip üretilmediğine bakar.

4-Ürünün Türk Malı olmasına (barkodunun 869 ile başlamasına dikkat eder.)

5-Ürünün garanti belgesine bakar.

6-Ürünün fişini veya faturasını mutlaka alır.

Ayrıca tüketici olarak bir çok hakkımızda vardır;

Aldığımız bir üründen memnun kalmadığımız yada arızalı olması durumunda aldığımız yere

30 gün içinde geri götürmeliyiz.Satıcının bunu kabul etmemesi durumunda ,tüketici koruma derneklerinde yardım istemeliyiz.

Bunlar TUKODER    TU-MER TÜ DEF  gibi derneklerdir.

TSE Nedir ?

TSE ürünleri bizim için inceleyip kalitesini kontrol eden bir kurumdur.TSE bir ürünü alıp inceleyip,beğenmişse üzerine amblemini koyar.Aldığımız bir üründe  amblemi varsa ,Bu ürün için Mühendisler tarafından incelenip kalitesi onaylanmıştır.”diyebilir, güvenle alabiliriz.

4.sınıf sosyal Iyi ki var Ünitesi


Insanlar doğadaki diğer canlılarda olmayan gelişmiş bir beyne ve düşünce yeteneğine sahiptir. Doğada bulunan maddeleri kendi yararına uygun şekilde kullanmışlardır. Ilk aletlerin yapımı ile teknoloji de başlamış, günümüze kadar gelen süreçte gelişerek devam etmiştir.

1700'lü yıllarda kömürün enerji olarak kullanılması, James Watt'ın ateşli pompa sistemini bulması, Avrupa'da makineleşme sürecini başlatmıştır. Buharlı makinelerin yapılması endüstrinin ortaya çıkmasını sağlamış, doğadaki kaynakların enerjilerinden yararlanılarak elektrik akımı üretilmiştir. Elektrik enerjisiyle çalışan alet ve makineler yapılmıştır.

ZAMAN

Zaman insanlar için oldukça önemlidir. Eskide insanlar Güneş'in düzenli bir şekilde yer değiştirmesine dikkat ederek vakitlerini belirlemeye çalışmışlardır.

SAAT

Uzun yıllar zamanı ölçmek için Güneş saati kullanılmıştır. Mısırlılar, Güneş saati gibi günlük zamanı gölgenin bir takım işaretler üzerine düşmesiyle ölçmüşlerdir.

Su saati de eski zamanı ölçmek için kullanılmıştır. Bir huniden konulan su silindirdeki şamandırayı yükseltir. Bu saatin ibresini döndüren bir dişli çubuğa bağlanmıştır. Su akım hızı bir dondurucu tarafından ayarlanır. Su düzeyi bir tüp aracılığıyla sabit tutulur.

Yine bu dönemde yağ saati, mum saati kullanmışlardır. Devamlı olarak yanan, eriyen mumun boyunu gösteren bir ölçekle zamanı anlamaya çalışmışlardır. Mum düzenli yanarak suyun kaba damla damla akışından yaralanarak zamanı ölçmüşlerdir.

En çok kullanılan da kum saati olmuştur. Belirli bir zaman parçasını gösterir. Kum saati içindeki kumun bir kaptan diğerine boşalmıştır. Iki cam küreden oluşmuştur. Saat baş aşağı çevrildiği zaman, bir küresinde bulunan ince kum diğerine boşalır. Kumun akması bittiği zamanki geçen süre üç dakikadır.

Ilk mekanik saatler 10. yüzyılda yapılmaya başlayan ağırlıklı saatlerdir. 16. yüzyılda Hollandalı bilim adamı Christian Huygens Kristiyan Huygnes) ilk kez sarkaçlı saati yapmıştır. Saatin altında sürekli sallanan sarkaçlar, saatin düzenli çalışmasını sağlar.

TAKVIM

Takvimi ilk kez, Ilk Çağ'da Sümerler kullanmışlardır. Yılı 354 gün hesaplayarak Ay takviminin temellerini atmışlardır. Bir günü gece ve gündüz on iki eşit saat olarak düşünmüşler, bir saati 60, bir dakikayı 60 saniyeye bölmüşlerdir.

Mısırlılar, Dünya'nın hareketlerini ve gökyüzünü inceleyerek bir yılın 365 gün olduğunu hesaplamış ve Güneş takvimini oluşturmuşlardır. Yılı on iki aya bölerek, bir ayı otuz gün kabul etmişlerdir. Günümüzde iki takvim çeşidi kullanılmaktadır:

Hicri  takvim: Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye göçünü (hicret) yılın başlangıcı kabul eder.

Miladi takvim: Hz. Isa'nın doğumundan 7 gün sonraki 1 Ocak gününü yılın başlangıcı kabul eder.

Ay yılı ile Güneş yılı arasında 11 gün zaman farkı vardır. Yüz yıllık zaman dilimlerine yüzyıl (asır)” denir.

TARIH BOYUNCA TÜRKLERIN KULLANDIKLARI TAKVIMLER

1. On Iki Hayvanlı Türk Takvimi: Her yıl ayrı bir hayvan ismiyle adlandırılır. Hala Orta Asya'da yaşayan bazı Türklerin kullandığı takvimdir.
2. Celali Takvimi: Selçuklu Devletinin kullandığı bir takvimdir.
3. Rumi Takvim: Cumhuriyet'in ilanından önce yurdumuzda kullanılmakta idi. Güneş yılını esas alıyordu. Başlangıç yılı hicret yılıydı. Osmanlı mali işlerinde bu takvimi esas alıyordu.
4. Hicri Takvim
5. Miladi takvim

ILETIŞIM TELGRAFTAN E-POSTAYA


Eskiden insanlar ateş yakarak dumanlarla mesajlarını iletmeye çalışmışlardır. Bazı Afrika kabileleri davul çalarak uzaklara haber iletmişlerdir. Ulak adı verilen kişiler yaya ya da at üzerinde haber iletmiş, mektup taşımışlardır.

Ilk posta teşkilatını Persler oluşturmuştur.

Yazını ilk kez Sümerler tarafından icat edilmiştir.  19. yüzyıldaki iletimdeki en büyük gelişme Mors alfabesini bulan Samuel Mors'un elektrikli telgrafı bulmasıdır. Samuel Mors Amerikalı bir ressamdır.

Telefon ilk kez 1876 yılında Graham Bell tarafından icat edilmiştir. 20. yüzyılda sesin radyo dalgaları ile iletişimini sağlayan telsiz telefon bulunmuştur.

Birçok ülke tarafından Dünya etrafında uzaya fırlatılmış haberleşme uyduları vardır. Televizyon uyduları ile yeryüzüne yerleştirilmiş çok sayıda uydu çanağı haberlerin ve bilgilerin gönderilmesini, alınmasını sağlamaktadır.

Ülkemizin uzaya fırlatılarak yörüngeye oturtulmuş olan Türksat adında uydusu vardır.

Milli mücadelemizde 16 Mart 1920'de Ingilizler Istanbul'u işgal ettiklerinde, canını hiçe sayarak telgrafçı Manastırlı Hamdi Bey, işgal haberini ATATÜRK'e ulaştırmıştır.

Gramofon: Seslerin kaydedilip sonradan tekrar okunabileceği fikri 1877'de Cross adında bir şair ve bilgin tarafından ortaya atılmış. Bir alıcı, bir kayıt ve bir de okuma düzeneğinden  meydana gelen ilk fonograf 1878 yılında Thomas Edison tarafından yapılır. Edison, Mello Fabrikası'nda 20 kişilik ekibiyle yaptığı çalışmalar sonucunda fonograf hariç 40 yeni proje ile 1000'e yakın buluşun patentini alır. 1894 yılında Amerikalı mucit Emil Berliner bu fonografı gramofon adı altında tescilli bir marka olarak yaygınlaştırır.

ULAŞIM

Ilk tekerlek günümüzden 6000 yıl önce Mezopotamya'da ortaya çıkmıştır. Tekerleğin bulunmasından sonra, atların çektiği arabalar yapılmış, ulaşım bununla sağlanmıştır. Uzun yıllar faytonlar insan taşımacılığında at arabaları ise yük taşımacılığında kullanılmıştır.

Içten yanmalı motorun bulunması ulaşım alanında büyük bir devrim sayılır. Bu devrim sayesinde otomobilden uçağa kadar bir dizi taşıtın üretilmesini sağlamıştır. Motosikletlerin ve otomobillerin motorlarına içten yanmalı motor denir. Bu motor içindeki benzini yakarak tekerlekleri döndürür.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kara yollarının yapımı, gelişmiş hava, deniz limanları, gideceğimiz yere daha hızlı ve güvenli ulaşabileceğimiz kara, deniz ve hava taşıtları yapılmıştır.

Metro ve yaylı sistemler şehir içi ulaşımda büyük bir rahatlık sağlar. Elektrikli trenler daha hızlı, güvenli ve ekonomik ulaşım imkanı sunar.

Ülkemiz, Dünya'nın her tarafına gelişmiş kara, deniz, demir ve hava ulaşım ağıyla bağlıdır.

1933'te kurulan devlet hava yolları (5 uçak 28 personel) 1956'da Türk Hava Yollarının kurulması, modern hava meydanları ve hava limanlarının yapılması iç ve dış hatlarda yolcu ve yük (kargo) taşımacılığı giderek artmıştır. Zamanın tasarrufunun çok iyi bilinmesi, siyasi ve ticari trafiğin çok yoğunlaşması, daha hızlı ve gelişmiş uçakların yapılmasını sağlamıştır.

Ulaşımdaki gelişmeler, bir ülkedeki ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmişliğin de göstergesidir. Ekonomik gelişmişlik bilim ve teknolojik gelişmeyi de beraberinde ortaya çıkarır.

LOKOMOTIFIN TARIHÇESI

Ilk kez kömür madenlerinde vagonların taşınması için atın yerini alacak lokomotifi 1804 yılında Ingiliz Richard Trevit Hick (Riçırd Tirevit Hik) yapmıştır. Ilk lokomotifin sadece dört tane çekici tekerleği vardır.

Ilk buharlı lokomotifler Ingiltere'de kömür madenlerinde kullanıldı. Zamanla posta arabalarının yerini lokomotifler almıştır. Buhar makinesi insanlığın gelişmesine teknolojinin yaptığı en büyük katkılardan biridir. 1769'da James Watt tarafından yapılmıştır. Ulaşımda çok etkili olmuştur. Buhar gücüyle çalışan lokomotifler yapılarak tekerlek ve raylarla ağır yüklerin taşınabileceği ispatlanmıştır.

ENDÜSTRI

Tarımsal, hayvansal ve madensel maddeleri işleyerek onlardan doğrudan kullanılır eşya ve madde elde etmeye endüstri” denir.

Bilim ve teknolojik gelişmeler endüstrinin ortaya çıkmasında, oluşmasında en büyük etkendir. Buhar makinesinin Ingiltere'de bulunması endüstri devriminin Ingiltere'de başlamasına neden olmuştur. Endüstrileşmeyle birlikte ekonomik ve sosyal hayat önemli ölçüde değişmiştir. Kırsal alandan kentlere akın olmuş kentler gelişerek nüfusları artmıştır. Tarımda makineleşme ve modern usuller verimin artmasına neden olmuştur. Tarımda çalışanların sayısı azalmıştır. Endüstriyel gelişme dünya ticaretinin gelişmesine neden olmuştur(Ham madde ihtiyacı artmış, üretilen malların satılma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.)

Üretimde maliyeti düşürmek, daha seri üretmek için bilimsel ve teknolojik buluşlar yapılmış, bilgisayar, elektronik beyin, robot makineleri üretilmiştir.

1950 yıllarından itibaren ilk seri üretim hatları kullanılmaya başlanmış ve birçok işin mekanik yollarla yapıldığı görülmüştür.

Tekstil, maden, makine, orman ürünleri, çimento, cam, seramik gibi ülkemizde gelişmiş olan sanayi kolları her gün biraz daha gelişerek, ihtiyacımız olan her türlü ürünü bize sunmaktadır.

Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik endüstriyel kuruluşlar gelişmiştir.


4.sınıf sosyal bilgiler Atatürk Kronolojisi Ünitesi Ders Notları


* 1881: Selanik'te doğdu.
* 1893: Askeri Rüştiye'ye girdi ve Kemal adını aldı.
* 27 Kasım1911: Mustafa Kemal, Binbaşılığa yükseldi.
* 1 Haziran 1915: Mustafa Kemal'in Albaylığa yükselişi.
* 30Ekim1918: Mondros Mütarekesi'nin imzalanması.
* 15 Mayıs1919: Izmir'in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi
* 16 Mayıs1919: Mustafa Kemal, Bandırma vapuruyla Istanbul'dan ayrıldı.
* 1919 Mayıs 19: Mustafa Kemal, Samsun'a çıktı.
* 15 Haziran1919: Mustafa Kemal, 3. Ordu Müfettişi unvanını aldı.
* 21 Haziran1919: Mustafa Kemal, Ulusal Güçleri Sivas Kongresi'ne çağırdı.
* 22 Haziran 1919: Amasya Genelgesi
* 8/9 Temmuz1919: Mustafa Kemal, askerlikten çekildi. (Saat: 20:50)
* 23 Temmuz 1919: Erzurum Kongresi
* 4 Eylül 1919: Sivas Kongresi
* 27 Aralık 1919 : Ankara'ya geliş
* 7 Kasım 1919: Mustafa Kemal, Erzurum'dan milletvekili seçildi.
* 28 Ocak 1920: Misk-ı Milli
* 16 Mart 1920: Istanbul'un işgali
* 23 Nisan 1920: TBMM'nin açılması
* 24 Nisan 1920: Mustafa Kemal, Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildi.
* 11 Mayıs 1920: Mustafa Kemal, Istanbul Hükümeti tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.
* 24 Mayıs 1920: Mustafa Kemal'in cezası Padişah tarafından onaylandı.
* 10 ağustos 1920: Sevr Antlaşması'nın imzalanması.
* 2 Aralık 1920 : Gümrü Antlaşması
* 10 Ocak 1921: 1.Inönü Zaferi'nin ardından Londra Konferansı
* 20 Ocak 1921: Anayasanın Kabulü(hukuk alanında yapılan yenilik)
* 16 Mart  1921: Moskova Antlaşması
* Mart 30 / Nisan 1 /1921: Ikinci Inönü Savaşı.
* 5 Ağustos 1921: Mustafa Kemal'e Başkumandanlık görevinin verilmesi.
* 23 Ağustos- Eylül 13/1921: Sakarya Meydan Savaşı'nın kazanılması.
* 19 Eylül 1921: Mustafa Kemal'e Mareşallik rütbesinin verilmesi ve Mustafa Kemal'in Gazi unvanını alması.
* 13 Ekim 1921: Kars Antlaşması
* 20 Ekim 1921: Ankara Antlaşması
* 26-30 Ağustos 1922: Gazi Mustafa Kemal'in Kocatepe'den Büyük Taarruz'u yönetmesi, Dumlupınar Başkumandanlık Meydan Savaşı'nı kazanması.
* 9 Eylül 1922 : Yunanlıların Izmir'e dökülmesi.
* 11 Ekim 1922: Mudanya Mütarekesi'nin(Ateşkes Antlaşması'nın) imzalanması.
* 1 Kasım 1922: Gazi Mustafa Kemal'in önerisi üzerine saltanatın kaldırılması. (Siyasi alanda yapılan yenilik)
* 17 Kasım 1922: Vahdettin'in bir Ingiliz harp gemisiyle Istanbul'dan kaçması.
* 29 Ocak 1923: Gazi Mustafa Kemal'in Latife Hanım'la evlenmesi.
* 24 Temmuz 1923: Lozan Antlaşması'nın imzalanması.
* 13 Ekim 1923: Ankara'nın başkent olması
* 29 Ekim 1923: Cumhuriyet'in ilan edilmesi. (Siyasi alanda yapılan yenilik)
* 1923 Ekim 29: Gazi Mustafa Kemal'in ilk Cumhurbaşkanı olması
* 3 Mart 1924: Halifeliğin kaldırılması. (Siyasi alanda yapılan yenilik)
* 3 Mart 1924 : Öğretim Birliğinin kabul edilmesi. (Öğretim alanda yapılan yenilik)
* 25 Kasım   1925: Şapka Kanunu (Kılık-Kıyafet alanda yapılan yenilik)
* 1   Ocak     1926: Miladi Takvimin Kabulü (Ölçüler alanda yapılan yenilik)
* 4   Ekim     1926: Medeni Kanunun kabulü (Hukuk alanında yapılan yenilikler)
* 1   Kasım   1928: Yeni Harflerin Kabulü (Eğitim-Öğretim alanında yapılan yenilikler)
* 1930: Kadınlara Belediye Seçimlerine Katılma hakkının verilmesi(Siyasi alanda yapılan yenilikler)
* 1931: Ağırlık ve uzunluk ölçülerinde değişiklik (Ölçüler alanında yapılan yenilikler)
* 21  Haziran1934: Kadınlara seçme seçilme hakkının verilmesi (Siyasi alanda yapılan yenilikler)
* 10  Kasım   1938: Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümü
* 21  Kasım   1938: Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara Etnografya Müzesi'ne konulması
* 10 Kasım    1953: Mustafa Kemal Atatürk'ün Anıtkabir'e nakledilmesi.

Ayrıca Bakınız

4.Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Dön.2.yaz.Soruları

4.Sınıf Sosyal Bilgiler 1. Dönem 2 yazılı Soruları

4.Sınıf Sosyal Bilgiler

5.Sınıf Sosyal Bilgiler

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Soruları

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

Ülkeler Ansiklopedisi

Tarih Haritaları

Coğrafya Haritaları

Eğitici Flash Oyunlar

Atatürk Resimleri (105)

Türk Bayrakları (35)