7. Sınıf Sosyal Bilgiler Hemşehrim Memleket Neresi Proje Ödevi Ve Röpörtaj

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Performans Ödevleri

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

BILGILER

(Röpörtaj altta )

Göç nedir?
Göç, dini, iktisadi, siyasi, sosyal ve diğer sebeplerle insan topluluklarının bir yerden bir başka yere gitmesi. Ferdi sebep ve maksatlarla yer değiştirmeye ve bu esnada nakledilen eşyaların hepsine de göç denmektedir. Ayrıca kuşların, balıkların ve bazı hayvan türlerinin, belli mevsimlerde dünyanın çeşitli yerlerine gitmeleri de göç adıyla anılır

Dış göç Nedir?
lBir ülkeden başka ülkelere olan göçlerdir. Göç veren ülkenin nüfusu azalır. Dış göçler, oluşum nedenlerine göre 5 gruba ayrılır:

Zorunlu Göçler (Sığınma Göçleri) : Savaş, baskı veya zulümden açarak başka ülkelere yapılan sığınma göçleridir. Örneğin 1991 yılındaki Körfez Savaşı sırasında Kuzey Irak halkının bir bölümünün ülkemize göçü bu türdendir.

Yer Değiştirme (Mübadele) Göçleri : Bir antlaşmanın esaslarına dayanılarak yapılan, ülke nüfuslarının karşılıklı olarak yer değişmesi ile oluşan göçlerdir. Örneğin Kurtuluş Savaşı sonrası Yunanistan ile yapılan anlaşmalarla ülkemizde yaşayan Rumlar ile Yunanistan'daki Türkler arasında yer değiştirme göçleri yaşanmıştır.

Gönüllü Göçler : Insanların çeşitli nedenlerle, kendi istekleri doğrultusunda, sürekli yaşamak için başka ülke veya kıtalara gitmesiyle oluşan göçlerdir. Örneğin Avrupalıların yeni dünya kıtalarına göçü bu türdendir.

Işgücü Göçleri : Insanların, işsizliğin fazla olduğu geri kalmış ülkelerden, iş olanakları fazla olan endüstrileşmiş ülkelere gitmesiyle oluşan göçlerdir. Bu göçle işçi gönderen ülkeler döviz sağlar, ülkede işsizlik azalır, ülkeler arasındaki ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkiler gelişir. Örneğin 1960 yılından itibaren, Türkiye'den çeşitli Avrupa ülkelerine işçi göçü olmuştur.

Beyin Göçü : Iyi eğitilmiş elemanların daha iyi çalışma olanakları sağlayan ülkelere gitmesiyle oluşan göçlerdir. Örneğin II. Dünya Savaşı sırasında Alman bilim adamlarının ABD'ye göçü bu türdendir.

Göç etmek ile seyahat etmek arasındaki fark nedir?
Insanlar iş bulmak, daha iyi bir yaşam elde etmek, çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak gibi sosyal ve ekonomik nedenlerden dolayı, bazen de can ve mal güvenliği için bir yerden başka bir yere göç ederler.


Farklı bir yere göç edenler hangi farklı deneyimleri yaşarlar?
1-göçün zorluklarını anlarlar ve bunu deneyim ederler.
2-değişik yerlerde ikametin zorluklarını problemlerini anlarlar ve bunu deneyim ederler


IÇ GÖÇ NEDIR?
Iç göç tamamen ülke sınırları içerisinde bir şehirden başka bir şehre olan göçlere denir.

Benim Seçimim

Ben iç göçü seçtim ve size iç göç olarak bazı sorun  ve iyi yönlerini anlatacak kendi akrabam olan dayımı anlatıyorum röpörtaj yaparak


Merhaba ben Metehan Mete

Yaşınız?
22 yaşındayım henüz

Aslen Çorum'lumu yoksa Ankara'lı mısınız?
Aslen Çorum fakat zamanında Çorum'da ki zorluklardan dolayı Ankara'ya göç ettik yani biz bir iç göç gerçekleştirdik.bu göçün nedenlerinden kısaca bahsedeyim:zamanında Çorum da ki yaşam  ben ve aileme göre zordu yani zordu derken biraz sıkıntılıydı aile gelir giderlerimiz de bunu kapsıyordu her şeye yetişemiyorduk ailem beni ve kardeşimi okutuyordu kardeşim lise bende üniversiteye gidiyoruz şuan  hem benim okulum Ankara'ya çıktı hem oradaki yaşam koşulları bize daha uygun geldi ve mecburen okul yüzünden Ankara'ya göç etmek zorunda kaldık ve şuanda Ankara' da yaşıyoruz.yaşam şekillerimizden de çok mutluyuz Ankara çok güzel bir yer havası, insanı, çalışma koşulları,ulaşımı, ve şehri ile bize çok güzel geliyor.

Ankara'ya göç edeli yaklaşık kaç yıl oldu?
Biz Ankara'ya  2004 yılında göç ettik ve yaklaşık 6 yıl oldu.

Her şey için teşekkür ederim.

Ayrıca Bakınız

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Performans Ödevleri

7.Sınıf 4.Ünite Zaman Içinde Bilim Slaytları

7. Sosyal Bilgiler 1071-1453 Performans Ödevi

7. Sosyal Bilgiler 1453-1699 Performans Ödevi

Tc inkılap Tarihi ve Atatürkçülük Tarih Şeridi

Inkılap Tarihi Tarih Şeridi Performans Ödevi

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Soruları

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Soruları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 500 Soruluk Tüm Konular Genel Tekrar ve Yazılı Soruları (Bölüm2)

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 1.Dönem 2.Yazili

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Tüm Konular Ders Notları

Tarihi ResimlerTarihi Resimler

Türkiye Selçuklu Devleti Haritaları

Anadolu Türk Beylikleri

Osmanlı imparatorluğu Haritaları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Kimse Beni Anlamıyor Perormans ödevi