Türkiye'nin Başbakanları

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Kpss Genel Kültür

MUSTAFA ISMET INÖNÜ
Doğum yeri: Izmir
Doğum tarih: 24 Eylül 1884
Başbakanlık yaptığı tarihler: 1 Kasım 1923 - 22 Kasım 1924 (1 ve 2. Hükümet)
4 Mart 1925 - 25 Ekim 1937 (4,5,6,7,8. Hükümet)
20 Kasım 1961 - 20 Şubat 1965 (26,27,28. Hükümet) tarihleri arasında Başbakalık yapmıştır.
Mustafa Ismet Inönü 17 yıl Başbakalık yaparak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en uzun süre Başbakanlık yapan siyasetçi olmuştur.

ALI FETHI OKYAR
Doğum yeri: Makedonya - Pirlepe
Doğum tarihi:  29 Nisan 1880
Başbakanlık Yaptığı tarihler: 22 Kasım 1924 - 3 Mart 1925 (3. Hükümet)

MAHMUT CELÂL BAYAR
Doğum yeri: Bursa - Gemlik
Doğum tarihi: 16 Mayıs 1883
Başbakanlık yaptığı tarihler: 25 Ekim 1937 - 25 Ocak 1937 (9 ve 10. Hükümet)

REFIK IBRAHIM SAYDAM
Doğum yeri: Istanbul
Doğum tarihi: 8 Eylül 1881
Başbakanlık yaptığı tarihler : 25 Ocak 1939 - 8 temmuz 1942 (11 ve 12. Hükümet)

AHMET FIKRI TÜZER
Doğum yeri : Bulgaristan - Şumnu
Doğum  tarihi : 1878
Başbakanlık yaptığı tarihler : 8 Temmuz 1942 - 9 Temmuz 1942

Ahmet Fikri Tüzer en kısa süre Başbakanlık yapan siyasetçidir. Başbakanlık koltuğuna sadece 1 gün oturabilmiştir.

MEHMET ŞÜKRÜ SARAÇOÄžLU
Doğum yeri: Izmir - Ödemiş
Doğum tarihi : 1887
Başbakanlık yaptığı tarihler : 9 Temmuz 1942 - 7 Ağustos 1946 (13 ve 14. Hükümet)

MEHMET RECEP PEKER
Doğum yeri: Istanbul
Doğum tarihi:  5 Şubat 1889
Başbakanlık yaptığı tarihler : 7 Ağustos 1946 - 10 Eylül 1947 (15. Hükümet)

HASAN HÜSNÜ SAKA
Doğum yeri: Trabzon
Doğum tarihi : 1886
Başbakanlık yaptığı tarihler : 10 Eylül 1947 - 16 Ocak 1949 (16 ve 17. Hükümet)

MEHMET ŞEMSETTIN GÜNALTAY
Doğum yeri: Erzincan - Kemaliye
Doğum tarihi:  1883
Başbakanlık yaptığı tarihler: 16 Ocak 1949 - 22 Mayıs 1950 (18. Hükümet)

ALI ADNAN ERTEKIN MENDERES
Doğum yeri: Aydın
Doğum tarihi : 1889
Başbakanlık yaptığı tarihler: 22 Mayıs 1950 - 27 Mayıs 1960 (19,20,21,22,23. Hükümet)

CEMAL GÜRSEL
Doğum yeri: Erzurum 
Doğum  tarihi: 1895
Başbakanlık yaptığı tarihler: 27 Mayıs 1960 - 27 Ekim 1961 (24 ve 25. Hükümet)

EMIN FAHRETTIN ÖZDILEK
Doğum yeri: Bursa
Doğum tarihi : 1898
Başbakanlık yaptığı tarihler: 27 Ekim 1961 - 20 Kasım 1961

SUAD HAYRI ÜRGÜPLÜ
Doğum yeri: Şam
Doğum  tarihi: 1903
Başbakanlık yaptığı tarihler: 20 Şubat 1965 - 27 Ekim 1965

SAMI SÜLEYMAN GÜNDOÄžDU DEMIREL
Doğum yeri: Isparta - Atabey
Doğum tarihi: 1 Kasım 1924
Başbakanlık yaptığı tarihler: 27 Ekim 1965 - 26 Mart 1971 (30,31,32. Hükümet)
31 Mart 1975 - 21 Haziran 1977 ( 39. Hükümet)
21 Temmuz 1977 - 5 Ocak 1978 (41. Hükümet)
12 Kasım 1979 - 12 Eylül 1980 (43. Hükümet)

ISMAIL NIHAT ERIM
Doğum yeri: Kocaeli - Kandıra
Doğum tarihi: 1912
Başbakanlık yaptığı tarihler: 26 Mart 1961 - 22 Mayıs 1972 (33 ve 34. Hükümet)

FERIT SADI MELEN
Doğum yeri: Van
Doğum tarihi : 1906
Başbakanlık yaptığı tarihler : 22 Mayıs 1972 - 15 Nisan 1973 (35. Hükümet)

MEHMET NAIM TALU
Doğum yeri: Istanbul
Doğum tarihi : 1919
Başbakanlık yaptığı tarihler : 15 Nisan 1973 - 26 Ocak 1974 (36. Hükümet)

Musatafa Bülent Ecevit
Doğum yeri: Istanbul
Doğum tarihi : 28 Mayıs 1925
Başbakanlık yaptığı tarihler: 26 Ocak 1974 - 17 Kasım 1974 (37. Hükümet)
21 Haziran 1977 - 21 Temmuz 1977 (40. Hükümet)
5 Ocak 1978 - 12 Kasım 1979 (42. Hükümet)
11 Ocak 1999 - 18 Kaasım 2002 (56 ve 57. Hükümet)

11 Ocak 1999 - 18 Kaasım 2002 (56 ve 57. Hükümet)

MAHMUT SADI IRMAK
Doğum yeri: Konya - Seydişehir
Doğum  tarihi : 15 Mayıs 1904
Başbakanlık yaptığı tarihler: 17 Kasım 1974 - 31 Mart 1975 (38. Hükümet)

SAIM BÜLENT ULUSU
Doğum yeri:  Istanbul
Doğum tarihi :1921
Başbakanlık yaptığı tarihler: 21 Eylül 1980 - 13 Aralık 1983 (44. Hükümet)

TURGUT ÖZAL
Doğum yeri: Malatya
Doğum  tarihi: 13 Ekim 1927
Başbakanlık yaptığı tarihler: 13 Aralık 1983 - 31 Ekim 1989 (45 ve 46. Hükümet)

ALI HÜSREV BOZER
Doğum yeri: Ankara 
Doğum tarihi: 1925
Başbakanlık yaptığı tarihler: 31 Ekim 1989 - 9 Kasım 1989

YILDIRIM AKBULUT
Doğum yeri: Erzincan
Doğum tarihi : 1935
Başbakanlık yaptığı tarihler: 9 Kasım 1989 - 23 Haziran 1991 (47. Hükümet)

AHMET MESUT YILMAZ
Doğum yeri:  Istanbul
Doğum  tarihi: 6 Kasım 1947
Başbakanlık yaptığı tarihler: 23 Haziran 1991 - 20 Kasım 1991 (48. Hükümet)
6 Mart 1996 - 28 Haziran 1996 (53. Hükümet)
30 Haziran 1997 - 11 Ocak 1999 (55. Hükümet)

TANSU PENBE ÇILLER
Doğum yeri: Istanbul 
Doğum  tarihi: 23 Ekim 1944
Başbakanlık yaptığı tarihler: 25 Haziran 1993 - 5 Ekim 1995 (50. Hükümet)
5 Ekim 1995 - 30 Ekim 1995 (51.Hükümet)
30 Ekim 1995 - 6 Mart 1996 (52. Hükümet)

NECMETTIN ERBAKAN
Doğum yeri: Sinop
Doğum  tarihi:  29 Ekim 1926
Başbakanlık yaptığı tarihler: 28 Haziran 1996 - 30 Haziran 1997 (54. Hükümet

ABDULLAH GÜL
Doğum yeri: Kayseri
Doğum tarihi: 29 Ekim 1950
Başbakanlık yaptığı tarihler: 18 Kasım 2002 - 14 Mart 2003 (58. Hükümet)

RECEP TAYYIP ERDOÄžAN
Doğum yeri: Rize
Doğum tarihi : 26 şubat 1954
Başbakanlık yaptığı tarihler:14 Mart 2003 - 29 Ağustos 2007 (59. Hükümet)
29 Ağustos 2007 - (halen görevde)
www.sabah.com.tr

Ayrıca Bakınız

1.Dünya Savaşı Haritaları

Kurtuluş Savaşı haritaları

Ermeni Meselesi 1877-1897 Dönemi

Osmanlı Devletinin 1.Dünya Savaşında Savaştığı Cepheler

Kurtuluş Savaşı Genel Hatlarıyla Özet

Osmanlı imparatorluğu Haritaları

Flash Eğitici Oyunlar

Tarih Haritaları

Tarih Konular

Kpss Tc inkılap Tarihi ve Atatürkçülük

Kpss Genel Kültür

Kpss Tarih

Kpss Coğrafya

Kpss Anayasa

Kpss Vatandaşlık

Kpss Çıkmış Sorular