Balcı Köyü Ilgaz/Çankırı

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Köyler

Balcı

Bilgiler

Nüfus 63 (2000)

Posta Kodu 18400

Alan Kodu 0376

Yönetim

Coğrafi Bölge Iç Anadolu Bölgesi

Il Çankırı

Ilçe Ilgaz

Balcı, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri kabuklu pakla ve etli keşkeki meşhurdur.

Çankırı iline 98 km, Ilgaz ilçesine 45 km uzaklıktadır.

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Köyün nüfüsu 1997 de 355 iken 2000 de bu sayı 63'e düşmüştür.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köyde okul vardır fakat kapalıdır.. Köyün içme suyu vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolu sıtabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün ileri gelenleri arsında Ankara Gazi Devlet Hastanesinde Başhekim Yardımcısı olan Dr. Hamdi TOPRAKCI başta gelir.

Köydeki evler sonradan yapılan istisanları birkaç evi dikkate almassak ahşaptır.2 katlı olarak yapılan bu ahşap evler ilgi uyandırmaktadır. Balcı köyü adını bir zamanlar bolca üretilen baldan alır. .Ilgaz özelliklede Ankara Pursaklar ilçesine yoğun biçimde göç vermiştir. Şöyleki şuanda pursaklarda yaşayan Balcı'lıların toplamı, köy nüfüsunun bir kaç katıdır. Son yıllarda köyünü unutmayanlar tekrar dönerek ev yapmış ocağını tüttürmeye başlamıştır. Tabi bu kalcı dönüş olmaktan çok şehrin gürültüsünden bunlanların çam kokuları arasında dinlenmeye yönelik bir kaç aylık tatil dönüşüdür.

Köyün doğası muhteşemdir gerçekten, hani o karpostallarda gördüğümüz yemyeşil doğanın bütün nimetlerini bonkörce sergilediği, çam ağaçlarının koynunda bir yerdir. Yaylası bir doğa harikasıdır. Balıcı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin 2008 de yaptığı festival oldukça ilgi çekmiştir. Karakaya denilen mevki bir başka doğa harikasıdır. yagmur yağdığında özellikle bahar mevsimlerinde toplanan mantar bir eğlence olmaktan çıkıp ekonomik faliyet haline gelmiştir. Köye bir kaç km mesafede tarihi bir mezarlık vardır.

Hava kararmaya yüz tutunca gökyüzü bir başka parlar orda ve dağların arasında yön duygusunu kaybeder insan hava serindir geceleri agustosta hırkanı çıkarmazssın bir kaç odun parçasıyla tutuşturduğun ateşin başında sohbet koyulaşırken çayın demlenmiştir yanan kuru çamlar arasında...

aygün hoca

Ayrıca Bakınız

Balcı Ilgaz Mola Yeri Tepelik Mevki Resimleri

Balcı Köyü Köyiçi Resimleri Ilgaz Çankırı

Balcı Köyü Manzara Resimleri

Balcı Köyü Haritası

Balcı Köyü Resimleri

Balcı Köyü Fotoğrafları (79)

Pursaklar Haritası

Balcı Köyü Videoları