Büyük Camili Köyü

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Köyler

Büyük Camili Köyü

Resimleri Büyütmek için Üzerine Tıklayınız

Büyükcamili Köyü, Alaca, Çorum

Büyükcamili, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Büyükcamili köyü adını köy içinde bulunan camiden almaktadır. Daha önceki adı Dedekargın olan bu köy , cami ile birlikte Büyükcamili adını almıştır. Bu köy içerisindeki cami çevre köylerdeki camilerden daha büyük olması ve daha eski dönemlerde çevre köylerin bazılarında cami bulunmaması sebebiyle bu ismi almıştır. Köylerin kalabalık olduğu dönemlerde Büyükcamili köyü diger köylerden daha gelişmiş bir durumdaydı. Köyün ilk sakinlerinin 19.yüzyılda malatyadan göçtüğü biliniyor.

Kültür

Her sene Karababa türbesin'de piknik düzenlenir.Büyükcamili köyüne ait geçmişte insanların geçimlerini sağladıkları camili kilimi bulunmaktadır. Aşık Hacı Kaya bu köyde doğmuştur.

Coğrafya

Çorum iline 45 km, Alaca ilçesine 13 km uzaklıktadır. Dağlık olmamakla birlikte düz arazisi de fazla değildir. Burada Kanlıköm ve Filikköm mezraları vardır

Iklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007     
2000     343
1997     339

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Murat DANACI 2009 yılındaki seçimlerde köy muhtarı olmuştur. Yolun yeniden asfaltlanması  ve köyün genel gelişimi için büyük çaba göstermektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ayrıca Bakınız

Çorum Alaca Büyük Camili Köyü Resimleri

Aşık Hacı Kaya Türküleri

Çorumlu Aşık Hacı Kaya

Çorum Yöresel Ağzı Şivesi

Çorum ili Özellikleri

Çorum Haritası

Çorum Alaca Değirmenönü Köyü Video Görüntüleri

Çorum Alaca Küre Köyü Resimleri Bilgileri

Değirmenönü Köyü Resimleri

Çorum Alaca Değirmenönü Köyü Resimleri

Değirmenönü Köyü Haritası