Bayat Ilçesi Çorum Özellikleri

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma ilçelerimiz

BAYAT

Ilçenin Tarihi

Bayat, tarihi 1400' lü yıllarına dayanan bir yerleşim birimidir. Cumhuriyet döneminde Çorum Ili Iskilip Ilçesine bağlı Alagöz adında bir nahiye olarak anılırken 1958 yılında Ilçe olmuştur.
Coğrafi Yapısı
Ilçenin yüzölçümü 770 km², rakımı 625 m. dir. Orta Karadeniz Bölgesi ile Iç Anadolu Bölgesinin kesim noktasında Köroğlu Dağlarının doğuya uzantısı ile Iç Anadolu' nun Orta Kızılırmak Bölümünde yer alır. Çorum'a uzaklığı 83 km dir. Yılık ortalama yağış miktarı 445,2 mm.'dir.
Ilçedeki en önemli akarsu Karatepe ve Öbek Tepesinden çıkan kar suları ile beslenen Kuzeyden güneye doğru 45 km lik bir vadi oluşturan ve Kızılırmak'a dökülen Bayat Çayıdır. Ilçenin kuzeyinde 2013 m yüksekliğinde Öbek Tepesinin yer aldığı Karatepe mevcuttur.
Kuzeyden güneye doğru gidildikçe rakım küçülerek 500 m ye kadar düşmektedir. Bu nedenle Ilçe kuzeyi dağlık, güneyi küme halinde tepelerin ve kısmen ovaların yer aldığı kırık,dalgalı ve engebeli bir arazi yapısına sahiptir.Ilçenin kuzeyinde yer alan dağlık ve ormanlık kesimde Karadeniz iklimi, güneyde ise, karasal iklim hüküm sürmektedir. Ilçe iki iklim arasında geçiş bölgesinde yer almaktadır.
Bu sebeple yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlı geçer.Yağışlar düzenli olmayıp, en çok ilkbahar mevsiminde yağış almaktadır. Ilçenin dağlık kesimi genelde çam ve meşe ormanı ile kaplıdır. Ovalık kesimde ise bozkırlar yer almaktadır.
Idari Yapısı ve Nüfus Durumu
Ilçenin 2000 yılı Genel Nüfus Sayımı kesin sonuçlarına göre nüfusu; merkezde 7.381, belde ve köylerde 23.193 olmak üzere, toplam 30.574 tür. Ilçede iki belde (Eskialibey ve Kunduzlu) ve 37 köy bulunmaktadır.
Ekonomik ve Sosyal Durum
Ilçenin ekonomik yapısı coğrafi yapıya göre şekillenmiştir. Ilçe kuzeyinde dağlık kesimde yer alan 18 köy halkı şehirlerde inşaat işçiliği, kısmen orman ürünleri, az da olsa tarım ve hayvancılık ile Linyit Kömür Işletmesinde işçilik yaparak geçimlerini sağlamaktadır.
Ovalık kesimde yer alan köylerde ise halk, tarla tarımı ve hayvancılık yaparak geçimini sağlamaktadır.
Ilçede toplam 47.874 ha. tarım arazisi mevcuttur. 2002 yılı verilerine göre 13.090 büyükbaş ve 6.400 adet küçükbaş hayvan mevcuttur. Ilçede un ve yem fabrikaları ile linyit kömür işletmesi mevcuttur. Ilçenin 10 köyünde içme suyu yetersizdir.
Eğitim, Kültür Ve Sağlık Durumu
Ilçede bir Lise, bir Çok Programlı Lise ve toplam 57 Ilköğretim okulu mevcuttur. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünce yaptırılan kapalı spor salonu 2003 yılı itibariyle tamamlanmış olup, henüz hizmete açılmamıştır. Ilçede 50 yatak kapasiteli Devlet Hastanesi, Merkez Sağlık Ocağı, Barak ve Yoncalı Köylerinde birer adet Sağlık Ocağı mevcuttur.

Ayrıca Bakınız

Insuyu Mağrası Resimleri (Burdur)

Türkiye Haritaları

Hangi Ilin Neyi Nesi Meşhur

Burdur Haritası

ilçelerimiz

iller ve Özellikleri

Köyler

il Videoları

Türkiye Haritaları

Dünya Haritaları

Ülkeler Ansiklopedisi