Okulların kapanma tarihi değişti

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim Haberleri

Okulların kapanma tarihi değişti

Okulların açılış tarihinin 14 Eylül'den 28 Eylül'e alınmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı okulların kapanış tarihini de bir hafta ileri attı

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların kapanış tarihini 12 Haziran'dan 17 Haziran'a aldı.

Turizm temsilcilerinin talebi üzerine okulların başlama tarihi 14 Eylül tarihinden 28 Eylül'e alındı. Kararı Başbakan Davutoğlu açıkladı. Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin teklifini değerlendiren Başbakan Davutoğlu, okulların 28 Eylül'de açılmasını uygun bulduklarını ifade etti.

Başbakan'ın bu açıklamasının ardından dersleri yetiştirmek için çalışma yapan Milli Eğitim Bakanlığı, 12 Haziran'da kapanması planlanan okulların 17 Haziran'da kapanacağını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim ve öğretim kurumlarında 2015 - 2016 Eğitim Öğretim yılının başlangıcı, 14 Eylül 2015 tarihi olarak belirlenmişti.

Ancak öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz başta olmak üzere, eğitim camiamızın ve turizm sektör temsilcilerinin eğitim ve öğretim yılı başlangıç tarihinin Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesine ilişkin yoğun talepleri gündeme alınarak yeni bir çalışma yapılmıştır.

Yapılan çalışma neticesinde Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim öğretim kurumlarında 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi 28 Eylül 2015 olarak değiştirilmiştir.

Bu kapsamda;

1) Öğretmenlerimiz için 1 Eylül 2015 tarihinde başlayacak olan seminer ve meslekî çalışmalar, öğretmenlerimizin talepleri doğrultusunda istedikleri il ve ilçe müdürlükleri tarafından koordine edilecektir.

2) 14 - 18 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılması gereken eğitim öğretim faaliyetleri dolayısıyla oluşacak boşluk, iş takviminde eğitim öğretim yılının sonuna eklenmiş, ders kesim tarihi 17 Haziran 2016 olarak değiştirilmiştir.

3) 21 - 22 ve 23 Eylül 2015 tarihlerinde yapılamayacak dersler için yıl içinde yoğunlaştırılmış telâfi programı uygulanacaktır.

4) Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının beşinci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime uyum programları da okulların açıldığı ilk hafta içinde eğitim öğretim süreci ile birlikte gerçekleştirilecektir.

5) Öğretmenlerimizin her eğitim öğretim döneminin başlangıcında aldığı eğitim öğretime hazırlık ödeneğine ilişkin takvimde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Söz konusu ödenek bayram öncesi öğretmenlerimize ödenecektir.