Öğrencilerin kıyafetlerinde değişiklik yapılacak

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim Haberleri

Öğrencilerin yeni kıyafetleri
Eğitim Bakanlığı'ndaki kıyafet' çalışmasının ayrıntıları netleşiyor. Düzenlemeye göre, ilköğretimde haftanın bir günü kıyafet serbest' olacak, diğer günlerde de etek veya pantolon giyilebilecek.

Öğrencilerin okul kıyafetlerini yeniden düzenlemek için harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmen, öğrenci, veli, bürokrat ve sendikalarınkatılımıyla düzenlenen çalıştayın ardından, mevzuat değişikliği çalışmalarına başladı.

Milliyet Gazetesi'nden Bahar Atakan'ın haberine göre, bu konuda henüz yazılı bir metin oluşturulmazken, ilk olarak bazı ayrıntılar öne çıktı. Ilköğretimdeki kız öğrencilerin önlük yerine diz kapağını örtecek şekilde etek veya pantolon giyebileceği, okullarda haftanın bir günü de serbest kıyafet uygulamasına geçileceği belirtildi.

Mevzuatta etek boyu
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun açılışını yaptığı Okul Kıyafetlerini Değerlendirme Çalıştayı'nda görev alan komisyonların raporlarında, özetle kılık kıyafetin bir cumhuriyet projesi olduğu vurgulanarak, herhangi bir dini, ideolojik, etnik sembol ve renkleri içermemesi gerektiği belirtilmişti. Ayrıca, œKıyafet, öğrenciler için aidiyet duygusu yaratır. Kılık kıyafet bir Cumhuriyet projesidir denilmişti.

Çalıştay sonrası gerçekleştirilen çalışmalarda, MEB ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullardaki Görevlilerle Öğrencilerin Kılık Kıyafetlerine Ilişkin Yönetmelik'te düzenleme yapılması gündeme geldi.
Yönetmeliğin 12. maddesinde, lise ve dengi okullardaki kız öğrencilerin okul kıyafetlerinin etek boyuyla ilgili olarak œdiz kapağını örtecek boyda forma giyerler deniliyor. Ilköğretimdeki kız öğrencilerle ilgili 11. maddede ise etek boylarıyla ilgili herhangi bir ifade yer almıyor.  Kulislerde, 11. maddede kız öğrenciler için belirlenen œönlük giyerler, beyaz yaka takarlar ifadesinin, œpantolon veya diz kapağını örtecek boyda etek giyebilirler şeklinde değiştirileceği konuşuluyor.

2010'da başlayacak

Yönetmelik taslağının kısa sürede hazırlanması planlanıyor. Mevzuat çalışmalarının tamamlanmasının ardından, son kararı Çubukçu verecek. Uygulamanın, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında başlaması hedefleniyor

Günlük kıyafet serbest oluyor

Edinilen bilgiye göre, 1-8. sınıf ilköğretim öğrencilerinin yeni kıyafetlerinin belirlenmesine ilişkin ayrıntılar şöyle olacak:

* Kıyafet seçimini, okul aile birlikleri yapabilecek.

* Her okulun kıyafeti farklı olacak. Iklim ve yöresel şartlara göre çeşitlilik gösterebilecek.

* Kıyafetlerin renk, desen, kumaş gibi özelliklerine okul aile birlikleri karar verebilecek.

* Etek ve pantolonlar kadife, kanvas olabilecek, mevsimine göre ceket, yakalı tişört, kazak, hırka, süveter, mont giyilebilecek. Örneğin, erkekler kış aylarında kumaş ceket yerine polar ceket, kızlar yaz aylarında kumaş gömlek yerine penye tişört tercih edebilecek. Kot ve benzeri kumaşların kullaımı yasak olacak.

* Erkek öğrencilere kravat zorunluluğu kaldırılabilecek.

* Okullarda haftada bir gün okula günlük kıyafetle gelinebilecek.

* Kıyafetler dini, etnik, ideolojik sembol ve renkleri taşımayacak.

* Sandalet ve terlik gibi, ayağı açıkta bırakan ayakkabılar giyilemeyecek.

Hürriyet 08.07.2009