2009 8. Sınıflar SBS Sınavı Soru ve Cevapları

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim Haberleri

2009 8. Sınıflar SBS sınavı yapıldı

Öğrencilerden gelen ilk yorumlar soruların bu sene biraz daha zor olduğu özellikle Matematik ve Ingilizce sorularında çok zorlandıkları yönündeydi.  SBS soru ve cevaplarını aşağıdan indirebilirsiniz

2009 SBS SORU VE CEVAPLARINI INDIRMEK IÇIN TIKLAYINIZ

8. sınıfların sınav sonuçları 13 Temmuz 2009'da, 6 ve 7. sınıfların sınav sonuçları 31 Temmuz 2009'da açıklanacak. Sonuçlar, http://www.meb.gov.tr ile http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecek.

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek. Okul müdürlükleri internet adreslerinden sınav sonuç belgesinin çıktısını alacak, onaylayıp mühürleyerek imza karşılığı öğrenciye verecek.

Geçen yıla göre daha zor bir sınavdı

1 milyon 30 bin öğrencinin ter döktüğü SBS'de 8 öğrenciden biri kazanacak
Ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinden yaklaşık 1 milyon 30 bini dün girdiği Seviye Belirleme Sınavı'nda ter döktü. 2 saatte 100 soru yöneltilen sınavda, 8 öğrenciden biri sınavla öğrenci alan liselere girme şansını yakalayacak.

Sınava giren öğrenciler, geçen yıl yapılan son OKS'ye göre daha zor bir sınav olduğunu belirttiler. Bilfen Okulları öğretmenleri ise, bilgiyi direkt sınayan değil, bilgiyi kullanmaya yönelik, müfredata uygun soruların olduğu bir sınav olarak yorumladılar. Öğretmenlerin derslere göre değerlendirmeleri şöyle oldu:

TÜRKÇE: Paragraf sorularının yoğunluğu, uzunluğu ve çokluğu öğrencilerin zaman kaybetmesine neden oldu. Geçtiğimiz sene ile karşılaştırınca öğrencinin dikkat ve anlama becerisini ölçen farklı teknikte sorular olduğunu görüyoruz.

MATEMATIK:
Soruların dili açık, net ve müfredata uygundu. 13 matematik, 7 geometri sorusu ile konu dağılımı uygundu. Matematik soruları yoruma dayalı, dikkat gerektiren sorulardan seçilmiş.

FEN VE TEKNOLOJI:
Orta zorlukta bir sınavdı. Fen ve Teknoloji A kitapçığı 4. soru, müfredattaki anlatımla uyuşsa da müfredatta da kullanılan bilginin hatalı olduğu bir soruydu. Soruda ses hızının ortamın yoğunluğuna bağlı olduğu sorulmuştur. Ancak doğrusu ortamın eylemsizliğine ve esnekliğine bağlı olmasıdır. Soru müfredat kitabına göre hatalı değildir ancak kullanılan bilgi hatalıdır.

SOSYAL BILGILER:
Yeni müfredatı çok iyi tarayan, hatasız ve iyi hazırlanmış sorulardan oluşan bir sınavdı. Çok zorlayıcı olmamakla birlikte Özel Okullar Sınavı'nın aksine bilgiden çok öğrencilerin yorum yeteneğini ölçen sorular vardı.

INGILIZCE: Sorular gramer ve yapıları bakımından sınava giren öğrencilerin seviyelerine uygundu. Sorular ve resimler gayet net ve açıktı.

TERCIHLER AÄžUSTOS'TA

Bu yıl ilk kez uygulanan Ortaöğretime Geçiş Sistemi'nde (OGES) Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) esas alınacak. Öğrencilerin Ortaöğretime Yerleştirme Puanları (OYP) 10-13 Temmuz tarihleri arasında belirlenecek. Tercihler ise 13-17 Ağustos arasında yapılacak. Öğrenciler 12 okul tercih edebilecekler.

07.06.2009 Sabah Gazetesi

Ayrıca Bakınız

Dünya Nüfüs Yoğunluğu Haritası

Dünya Haritaları

Türkiye Nüfüs Yoğunluğu Haritası

Dünya'da Toprak Tiplerinin Dağılışı Haritası

Meb Asetat Seti Haritaları

Coğrafya Konular

Yerin Şekli ve Hareketleri

Kıtalar Haritası Dünya

Dünya Haritası Mavi Dilsiz Harita

Türkiye Haritaları

Kpss Coğrafya

Güneş Sistemi ve GezegenlerCoğrafya Animasyonlar Flashlar

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Tüm Konular Ders Notları