SBS kalkmayacak sistem sil baştan

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim Haberleri

SBS kalkmayacak sistem sil baştan!

07.04.2013

Değişti, kaldırılacak, geri geldi tartışmalarına son... Liselere giriş sınavı SBS (Seviye Belirleme Sınavı)'de son perde: Sınava devam, yöntem değişiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'na Nabi Avcı'nın gelmesinden sonra herkes 'sistem bundan sonra nasıl işleyecek' sorusunun cevabını arıyor. Avcı'nın masasında duran sistemin ayrıntılarını ise Akşam yazarı Turgay Polat yazdı. Buna göre, 'her Anadolu lisenin mahalle mektebine dönüştürülmesi, fen liselerin az nüfuslu yerlerde kapanması, öğretmen liselerine kilit vurulmasını' içeren plandan vazgeçiliyor...

İşte önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak yeni SBS'nin ayrıntıları:

SINAVLAR İL BAZINDA

 

- Düz liseler kalkacak ve tümü Anadolu liselerine dönüştürülecek.

 

- Bu liselere giriş, öğrencilerin 8'inci sınıfın mayıs ayında gitmek istedikleri okula ön kayıt yaptırmasıyla başlayacak.

 

- İlköğretim başarı puanı, öğrencinin spor, bilim, sanat gibi faaliyetleri de birleştirilerek bir puan oluşturulacak. Ön kabul, bu puana göre gerçekleştirilecek.

 

- Bir sonraki aşamada ise bir okul kontenjanın üzerinde kayıt almazsa öğrenci kaydını yaptıracak.

 

- Ön kayıtta kontenjanın üzerinde öğrencinin başvurduğu okullar için il bazında bir tek sınav açılacak. Ardından yerleştirme yapılacak. Öğrenci isterse başka bir şehirdeki okula da müraacat edebilecek. Verilere göre öğrencilerin yüzde 98'i kendi oturduğu kentte okuyor.

 

ABD VE ALMAN MODELİ

 

- Sistemin faydası, sınav cenderesine girecekler 'yüksek puanlı okulları' hedefleyen başarılı öğrencilerle sınırlı kalacak. Diğerleri sınav sisteminde bir milyon 300 bin öğrenci stres, baskı yaşamayacak.

 

- Fen liselerine giriş sınavla olacak. Farklı olarak puanlama sadece MF (matematik fen) değerlendirmesi yapılacak.

 

- Özel okullar dilerse fen liseleri sınavı puanıyla dilerse kendi açtıkları ayrı bir sınavla öğrenci kabul edecek.

 

- Hazırlık sınıflı Galatasaray, Kabataş, İstanbul, Kadıköy Anadolu gibi liselerin devamı ve desteklenmesi sağlanacak. Bu liselerde yabancı dil eğitiminin güçlendirilmesi için üniversitelerin hazırlık sınıflarıyla eşleştirme yapılacak.

 

- Sistemin en önemli özelliği ABD ve Alman modelinin bir tür karışımı olması...

Kaynak: AKŞAM