Alaca Höyük’ün tarihi bin 500 yıl geriye gitti

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim Haberleri

Alaca Höyük’ün tarihi bin 500 yıl geriye gitti

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Alaca Höyük Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, bölgede yerleşimin bilinenden bin 500 yıl daha eskiden başladığını kanıtlayan üç ayrı seramik kaba ait parçalar bulduklarını söyledi.

 

Böylece, Alaca Höyük’ün geçmişinin, günümüzden 8-9 bin yıl öncesi olan, “Geç Neolitik Çağ”a uzandığını kaydeden Çınaroğlu, “Alaca Höyük’ün geçmişinin günümüzden 8-9 bin yıl önceye dayandığının anlaşılması sadece bu bölge için değil, Orta Anadolu’nun iskan tarihi açısından da son derece önemlidir” dedi.

ATATÜRK’ÜN EMRİYLE BAŞLADI

Alaca Höyük’teki kazı çalışmalarının 1935’te Atatürk’ün emriyle başlatıldığını ve 7 yıldır devam ettiğini anlatan Çınaroğlu, şu bilgileri verdi:

“Kazı çalışmaları sonucunda bölgedeki ilk yerleşimin 7 bin-7 bin 500 yıl öncesine giden Kalkolitik Çağ’a dayandığı biliniyordu. Bu yıl yapılan kazı çalışmalarında bulunan üç yeni parçanın ise yapım tekniği, kaba işçiliği, hamuruna iri kum taneciklerinin karıştırılmış olması ve iyi fırınlanmamış haliyle, günümüzden 8-9 bin yıl öncesi Anadolu Neolitik Dönem seramik repertuvarı özelliklerini yansıttığı anlaşıldı. Böylece Alaca Höyük’ün tarihi bin-bin 500 yıl kadar geriye taşındı.”

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/ankara/21742384.asp