SBS sonuçları açıklandı 2012

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Eğitim Haberleri

SBS sonuçları açıklandı 2012

SBS sonuçları açıklandı, birinci Mersin'den

Milli Eğitim Bakanlığı, SBS sonuçlarını açıkladı. İnternet sitesinden yayınlanan sonuçlara göre birinci Mersin'den çıktı.

 

SBS SONUÇ ÖĞRENMEK İÇİN tıklayınız

 


 

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği  Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) sonuçları açıklandı.

Adaylar sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden  öğrenebilecek.

Sınava ilişkin sayısal bilgilere bakıldığında sınava 1 milyon 98 bin 285  aday başvuruda bulundu. Sınava giren aday sayısı ise 1 milyon 75 bin bin 533  olarak belirlendi. 17 adayın ise sınavı iptal edildi.

İkili kopyadan iptal edilen test sayısı 468 olurken, yine ikili kopyadan  bazı testleri iptal edilen aday sayısı ise 403 olarak tespit edildi.

 

18 aday ikinciliği paylaştı

2012 SBS’de tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 677 iken, sınıf puanı  500 olan öğrenci sayısı 449 olarak belirlendi.

2012’ye göre tercih yapabilecek öğrenci sayısı 1 milyon 42 bin 148 oldu.  2012 OYP’ye göre bir kişi birinci olurken, 18 kişi ikinci, bir kişi de üçüncü  oldu.

Üç yıl boyunca tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 21, sınıf puanı  500 olan öğrenci sayısı ise 18 olarak tespit edildi.

 

Başarı sıralamasında ilk 10

OYP’ye ilk 10’a giren öğrenciler şöyle:

TED Mersin Özel İlköğretim Okulu’ndan Nezihe Ezgi Menzi (Uluslararası  satranç yarışmasında 2. olduğundan ek puan aldı) 507.424 puanla birinci oldu.  İstanbul Avcılar Özel Ataşehir Doğa İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Rozerin  Akkuş, İzmir Çiğli Özel Çakabey İlköğretim Okulu’nden 500.000 puanla Yiğit Atay,  Sakarya Serdivan Sakarya Üniversitesi Vakfı Özel İlköğretim Okulu’ndan 500.000  puanla Ahmet Atıl Aygün, Antalya Özel Manavgat Bahçeşehir İlköğretim Okulu’ndan  500.000 puanla İçten Bozkurt, Adana Seyhan Özel Burç Çukurova İlköğretim  Okulu’ndan 500.000 panla Kartal Kaan Bozdoğan, İstanbul Beşiktaş Özel Şişli  Terakki İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Tolga Ferdi Çalışır, Mersin  Yenişehir Piri Reis İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Muhammet Yusuf Efe,  İstanbul Sarıyer İSTEK Özel Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla  Deniz Enfiyeci, Isparta Merkez Halıkent İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla  Hasan Karakelle, İstanbul Üsküdar Özel BİLFEN Koşuyolu İlköğretim Okulu’ndan  500.000 puanla Dolunay Kocabağ, İstanbul Bağcılar Özel Güneşli Okyanus İlköğretim  Okulu’ndan 500.000 puanla Ali Umut Kılıç, Ankara Çubuk Özel Yükselen İlköğretim  Okulu’ndan 500.000 puanla Rabia Maşaoğlu, İstanbul Üsküdar Özel Çamlıca Çoşkun  İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Mehmet Ali Özdemir, İstanbul Ümraniye Özel  Atakent Doğa İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Merve Özkılıç, İzmir Bornova  Özel Bornova İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Berke Saat, İstanbul Ataşehir  Özel Ataşehir Doğa İlköğretim okulu’ndan 500.000 puanla İbrahim Emre Sağlam,  İstanbul Bağcılar Yıldıztepe İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Hakan Taş,  Çanakkale Özel İlköğretim Okulu’ndan 500.000 puanla Cem Ünüvar ikinciliği  paylaştı.

Ankara Çankaya Rauf Orbay İlköğretim Okulu’ndan 499.995 puanla İrem Akçal  üçüncü, Kayseri Talas Özel Tevfik Kuşoğlu İlköğretim Okulu’ndan 499.914 puanla  Mert Gökduman dördüncü, Gaziantep Şehitkamil Özel Gaziantep Koleji Vakfı  İlköğretim Okulu’ndan 499.654 puanla Büşra Abdulkadiroğlu beşinci oldu.

Elazığ Merkez Özel Yavuz Selim-Mustafa Sabuncu İlköğretim Okulu’ndan  Abdullah Çaycıoğlu 499.539 puanla altıncı, Malatya Yeşilyurt Özel İbrahim Yücel  İlköğretim Okulu’ndan 499.488 puanla Erensu Mengüşoğlu yedinci, Adana Seyhan Özel  Burç Çukurova İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Kaan Ersin Adım, İstanbul  Ümraniye Özel Atakent Doğa İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Hasan Deniz  Altuntaş, İstanbul Eyüp Dede Korkut İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Ayça  Becerir, Bursa Nilüfer Özel İlkbahar İlköğretim Okulu’ndan 499.034 puanla Alperen  Demirel, İstanbul Bağcılar Özel Güneşli Okyanus İlköğretim Okulu’ndan 499.034  puanla Muhittin Kıraman, Kütahya Gediz 1 Eylül İlköğretim Okulu’ndan 499.034  puanla Gülden Önder, Konya Karatay Cengiz Topel İlköğretim Okulu’ndan 499.034  puanla Asena Gökçe Özyiğit, İstanbul Özel Ataşehir BİLFEN İlköğretim Okulu’ndan  499.034 puanla Ahenk Zeynep Sayın, Isparta Merkez Özel Altınbaşak Bedirayhan  İlköğretim Okulu’ndan 499.034 Şeyma Ceren Şenyiğit sekizinci, Osmaniye Merkez  Özel Bilge Atabey İlköğretim Okulu’ndan 499.031 puanla Elif İdil Aydın dokuzuncu,  Eskişehir Odunpazarı Melahat Ünügür İlköğretim Okulu’ndan 499.003 puanla Ayça  Düzgüner onuncu sırada yer aldı.

 

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) 196 ve  üstü olup tercihte bulunabilecek tüm öğrenciler, yerleştirme işlemleri için  tercihlerini 1-8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapabilecek.

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi çerçevesinde, ilköğretim okulları  8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Seviye Belirleme Sınavı, 9 Haziran 2012  tarihinde yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde gerçekleştirilmişti.

MEB’den yapılan açıklamaya göre, sınavda öğrencilere, yıl boyunca  eğitim-öğretim sürecinde elde ettikleri kazanımların seviyesini ve bu  kazanımların günlük hayatta kullanılması becerisine dönüştürülmesini ölçmek için  akademisyenlerin danışmalığında çalışan komisyonlar tarafından geliştirilen 100  soru soruldu.

Bu sorular sınav sonrası akademisyenlerin de yer aldığı bilim kurulları  tarafından tekrar incelendi. İncelemeler; bilimsel doğruluk, ölçme tekniğine  uygunluk, dil anlatımı ve öğretim programlarının kazanımları doğrultusunda  yapıldı.

Bu kapsamda incelemeyi yapan kurul ve komisyonlar tarafından iptali  gerektiren herhangi bir soru tespit edilmedi.

Önceden belirlenen takvime uygun olarak, 8. sınıf öğrencilerinin SBS  sonuçları, daha önceki yıllarda girmiş oldukları SBS’lere ait sınav sonuçları ve  yılsonu başarı puanlarının ”Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi” hükümleri  doğrultusunda birleştirilmesi ile elde edilen Ortaöğretime Yerleştirme Puanı  (OYP) hesaplandı.

Tercih kılavuzu dikkatlice okunmalı

Bu yıl ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan  ortaöğretim kurumlarına devam edecek olan öğrenciler OYP’ye göre yerleştirilecek.  OYP, öğrencilerin 2010-2011-2012 SBS’lerden almış oldukları puanlar, o yıla ait  yılsonu başarı puanları ve bu puanların oluşturduğu sınıf puanları doğrultusunda  hesaplanıyor.

Bu nedenle, OYP; öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik  dilimlerini gösterir şekilde açıklanacak. Öğrenci ve velilerin okul tercihlerini  sıralarken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

İlköğretim 8. sınıf SBS ve OYP sonuçlarına ”www.meb.gov.tr” adresinde  ve ”e-Okul veli bilgilendirme” sayfalarından ulaşılabilecek.

Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

OYP’ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara  göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, okul müdürlerinin, velilerin  ve öğrencilere rehberlik eden diğer yetkililerin, ”http://oges.meb.gov.tr”  adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları  gerekiyor.

Özellikle, tercih listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir  tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu  tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması  gerekiyor.

 

Başvuru tarihleri

OYP’si 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler  yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için tercihler 1-8 Ağustos  2012 tarihleri arasında yapılacak.

Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 tercih  yapabilecek.

Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri  http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr  internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına  göre bireysel olarak yapacak.

Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme  e-kılavuzunda yer alan ”Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nu doldurup  imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek. Tercihler okul müdürlüğü tarafından  elektronik olarak onaylanacak.

Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan  önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi  tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler  http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacak.

Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler ”2012  Ortaöğretime Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”nun 2. bölümünde  açıklanıyor.

Tercih başvurusu sadece 1 kez yapılacağından ve başvuru işleminden  sonra değiştirilemeyeceğinden, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ve https://okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl  okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılacak.

Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil ya da mülakat hakkı  kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen  öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir  tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek  yerleştirme yapılacak.

Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek  olabilecek. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asil  kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecek.

Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem  yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece  yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilecek. Bazı öğrenciler ise hiçbir  tercihinde asil ya da yedek olamayabilecek.

Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin ”Sınav Sonuç  Belgesi”nde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil olarak yerleştirildiği okul  var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise  yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacak. Ayrıca  veliler https://okul.meb.gov.tr adresindeki ”Veli Bilgilendirme  Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecek. Bu nedenle velilerin belirtilen  internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekiyor.

 

Yerleştirme sonuçları 24 Ağustos’ta

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 24 Ağustos  2012 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilan  edilecek. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini  sorgulayabilecek.

Asil kayıt dönemi; yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden  birini asil olarak kazanan öğrenci, 27-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında  saat 17.00’ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını  yaptırabilecek. Bu süre içinde kayıt yaptırmamaları durumunda öğrenciler bu  haklarını kaybedecek.

Yedek kayıt dönemi; yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini  asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 3 Eylül 2012  saat 08.00’den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecek. Her okulun boş  kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate  alınarak kayıt hakkı verilecek. Her öğrenci, kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt  hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00’ye kadar kayıt  yaptıracak.

Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından  yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını  kaybedecekler.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan  sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 12 Eylül 2012 saat 17.00’ye kadar  sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 12 Eylül 2012 saat 17.00 itibariyle  kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 14 Eylül 2012 saat 17.00’ye kadar  devam edecek.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna  yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da  daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına  kayıt yaptırabilecek.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen  kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını  kaybedecek. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt  hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki  kayıtları sistemden otomatik olarak düşecek.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) 196 ve  üstü olup tercihte bulunabilecek tüm öğrenciler, yerleştirme işlemleri için  tercihlerini 1-8 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapabilecek.

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi çerçevesinde, ilköğretim okulları  8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Seviye Belirleme Sınavı, 9 Haziran 2012  tarihinde yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde gerçekleştirilmişti.

MEB’den yapılan açıklamaya göre, sınavda öğrencilere, yıl boyunca  eğitim-öğretim sürecinde elde ettikleri kazanımların seviyesini ve bu  kazanımların günlük hayatta kullanılması becerisine dönüştürülmesini ölçmek için  akademisyenlerin danışmalığında çalışan komisyonlar tarafından geliştirilen 100  soru soruldu.

Bu sorular sınav sonrası akademisyenlerin de yer aldığı bilim kurulları  tarafından tekrar incelendi. İncelemeler; bilimsel doğruluk, ölçme tekniğine  uygunluk, dil anlatımı ve öğretim programlarının kazanımları doğrultusunda  yapıldı.

Bu kapsamda incelemeyi yapan kurul ve komisyonlar tarafından iptali  gerektiren herhangi bir soru tespit edilmedi.

Önceden belirlenen takvime uygun olarak, 8. sınıf öğrencilerinin SBS  sonuçları, daha önceki yıllarda girmiş oldukları SBS’lere ait sınav sonuçları ve  yılsonu başarı puanlarının ”Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi” hükümleri  doğrultusunda birleştirilmesi ile elde edilen Ortaöğretime Yerleştirme Puanı  (OYP) hesaplandı.

Tercih kılavuzu dikkatlice okunmalı

Bu yıl ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan  ortaöğretim kurumlarına devam edecek olan öğrenciler OYP’ye göre yerleştirilecek.  OYP, öğrencilerin 2010-2011-2012 SBS’lerden almış oldukları puanlar, o yıla ait  yılsonu başarı puanları ve bu puanların oluşturduğu sınıf puanları doğrultusunda  hesaplanıyor.

Bu nedenle, OYP; öğrencilerin genel başarı sıraları ve yüzdelik  dilimlerini gösterir şekilde açıklanacak. Öğrenci ve velilerin okul tercihlerini  sıralarken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

İlköğretim 8. sınıf SBS ve OYP sonuçlarına ”www.meb.gov.tr” adresinde  ve ”e-Okul veli bilgilendirme” sayfalarından ulaşılabilecek.

Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

OYP’ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara  göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, okul müdürlerinin, velilerin  ve öğrencilere rehberlik eden diğer yetkililerin, ”http://oges.meb.gov.tr”  adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu dikkatlice okumaları  gerekiyor.

Özellikle, tercih listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir  tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu  tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması  gerekiyor.

 

Başvuru tarihleri

OYP’si 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler  yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için tercihler 1-8 Ağustos  2012 tarihleri arasında yapılacak.

Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 tercih  yapabilecek.

Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri  http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr  internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına  göre bireysel olarak yapacak.

Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme  e-kılavuzunda yer alan ”Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”nu doldurup  imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek. Tercihler okul müdürlüğü tarafından  elektronik olarak onaylanacak.

Tercihlerle ilgili varsa her türlü düzeltme elektronik onaylamadan  önce yapılacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi  tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler  http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile https://eokul.meb.gov.tr  adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacak.

Okulların kayıt-kabul ve nakil işlemleriyle ilgili bilgiler ”2012  Ortaöğretime Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu”nun 2. bölümünde  açıklanıyor.

Tercih başvurusu sadece 1 kez yapılacağından ve başvuru işleminden  sonra değiştirilemeyeceğinden, öncelik sırasına ve http://oges.meb.gov.tr ve  https://okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan bir önceki yıl  okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılacak.

Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil ya da mülakat hakkı  kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen  öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir  tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek  yerleştirme yapılacak.

Yedek yerleştirme sonucunda öğrenciler en fazla 3 tercihine yedek  olabilecek. Yedek yerleştirme yapılacak okulların kontenjan sayıları, asil  kontenjan sayısının 3 katı alınarak belirlenecek.

Yerleştirme işlemi tamamlandığında bazı öğrenciler hem asil hem  yedek olarak, bazı öğrenciler sadece asil olarak ve bazı öğrenciler ise sadece  yedek olarak tercihlerine yerleştirilmiş olabilecek. Bazı öğrenciler ise hiçbir  tercihinde asil ya da yedek olamayabilecek.

Yerleştirme sonuçları açıklandığında öğrencilerin ”Sınav Sonuç  Belgesi”nde, herhangi bir ortaöğretim kurumuna asil olarak yerleştirildiği okul  var ise bu okulun bilgileri, yedek olarak yerleştirildiği okul/okullar var ise  yedek okullar ve bu okulların kayıt dönemleri hakkında bilgiler bulunacak. Ayrıca  veliler https://okul.meb.gov.tr adresindeki ”Veli Bilgilendirme  Sistemi”nden sürekli olarak bilgilendirilecek. Bu nedenle velilerin belirtilen  internet adresini yerleştirme takvimi boyunca takip etmeleri gerekiyor.

 

Yerleştirme sonuçları 24 Ağustos’ta

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 24 Ağustos  2012 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilan  edilecek. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini  sorgulayabilecek.

Asil kayıt dönemi; yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden  birini asil olarak kazanan öğrenci, 27-31 Ağustos 2012 tarihleri arasında  saat 17.00’ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını  yaptırabilecek. Bu süre içinde kayıt yaptırmamaları durumunda öğrenciler bu  haklarını kaybedecek.

Yedek kayıt dönemi; yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini  asil olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 3 Eylül 2012  saat 08.00’den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecek. Her okulun boş  kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate  alınarak kayıt hakkı verilecek. Her öğrenci, kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt  hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00’ye kadar kayıt  yaptıracak.

Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından  yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını  kaybedecekler.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan  sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi 12 Eylül 2012 saat 17.00’ye kadar  sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 12 Eylül 2012 saat 17.00 itibariyle  kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 14 Eylül 2012 saat 17.00’ye kadar  devam edecek.

Yapılan yerleştirmelerin sonucunda herhangi bir ortaöğretim kurumuna  yerleştirilemeyen, yerleştirildiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp da  daha sonra sildiren öğrenciler sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına  kayıt yaptırabilecek.

Yedek listeden başka bir okula kayıt hakkı kazanan öğrenciler, verilen  kayıt süresi içerisinde kayıtlarını yaptırmamaları durumunda bu haklarını  kaybedecek. Herhangi bir okula kayıtlı iken yedek listeden başka bir okula kayıt  hakkı kazanan öğrenciler bu haklarını kullandıkları takdirde, bir önceki okuldaki  kayıtları sistemden otomatik olarak düşecek.

 

Etiketler: haber, haberler, SBS, sonuç, MEB, SBS, 2011, saat, 2010, 2012, Bursa, Konya, Şişli, İzmir, Adana, Elazığ, Ankara, Mersin, Zeynep, Dolunay, Haziran, Saat 08, Kayseri, satranç, Antalya, Çankaya, Kütahya, Avcılar, Isparta, Sakarya, Sarıyer, Üsküdar, Malatya, Serdivan, Osmaniye, Bağcılar, 12 Eylül, Ataşehir, Manavgat, Çukurova, İstanbul, Beşiktaş, Ümraniye, internet, 1 Milyon, Yeşilyurt, Gaziantep, Eskişehir, Çanakkale, Yenişehir, Piri Reis, Bahçeşehir, Ali Özdemir, kimlik numarası, Milli Eğitim Bakanlığı

Kaynak:http://gundem.milliyet.com.tr/sbs-sonuclari-aciklandi-birinci-mersin-den/gundem/gundemdetay/12.07.2012/1566025/default.htm

SBS SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ