Amerikan Edebiyatı ve Temsilcileri

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma ABD Edebiyatı

Amerikan Edebiyatı ve Temsilcileri
MARK TWAIN (1835-1910)


Yapıtlarında, toplum gerçeklerini mizahi bir dille ele almıştır. Gençlik yıllarında bir basımevinde çalışmış, bir süre sonra New York'a gitmiş, ardından şehirden şehire dolaşmıştır. ilk romanı olan "Tom Sawyer'ın Maceraları" yayımlanana kadar yazarlık konusunda değişik çalışmaları olmuştur. Bu yapıtını "Mississippi'de Hayat" ve "Huckleberry Fînn'în Maceraları" adlı romanları izlemiştir.

Eserleri: Tom Sawyer'in Maceraları, Huckleberry Finn'in Maceraları, Mississippi'de Hayat: Roman
JOHN STEINBECK(1902-1968)

Yapıtlarında büyük toplumsal değişimlerin yaşandığı topraklardaki yaşamı tüm çıplaklığı ile anlatmıştır.Bu yönüyle yapıtlarında natüralizmin özellikleri görülür.Ilk romanlarından başlayarak hep işçileri,yaşam koşullarını,ilişkilerini anlattı. "Kenar Mahalle" yayımlandığında, yapıt büyük ilgi görmüştür. "Bitmeyen Kavga"da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki işçiyi anlatmış. Amerikan çalışma sistemine sert eleştiriler yöneltmiştir. "Fareler ve Insanlar"da iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatmıştır. En önemli yapıtı olan "Gazap Üzümleri"nde ise tarımdaki hızlı kapitalistleşme sürecini anlatmıştır.

Eserleri:  Kenar Mahalle, Bitmeyen Kavga, Fareler ve Insanlar, Gazap Üzümleri, Sardalya Sokağı, Acı Hayatlar, Cennetin Doğusu: Roman

FARELER ve INSANLAR - John Steinbeck
George ve iri yarı saf arkadaşı Lennie, yersiz yurtsuz kişilerdir. Dünyada tek sahip olduklarışey, aralarındaki dostluk ve günün birinde yerleşip huzur içinde yaşayabilecekleri, kendilerine ait bir araziye sahip olma hayalidir. Kaliforniya, Salinas Vadisindeki bir çiftlikte iş bulan iki arkadaş, bu arazi için gereken parayı biriktirmeyi düşlemektedir. Ama bir çocuğun zekâsına, aynı zamanda da korkunç bir güce sahip olan Lennie'nin başı sürekli derde girmektedir. Ve bu kez yine belaya bulaştığında, George'un çabaları arkadaşını kurtarmaya yetmez.

EDGAR ALLEN POE (1809 - 1849)

Doğaüstü, korkutucu öğeler içeren öyküler yazmış; yanı sıra edebiyat eleştirileri ve şiirler kaleme almıştır. Şiirleriyle Fransız sembolist şairleri tarafından öncü kabul edilmiştir. "Anabel Lee" adlı şiiri sanatçıyla adeta özdeşleşmiştir. "Morg Sokağı Cinayeti" adlı yapıtı ise öykü türündedir.

Eserleri:  Anabel Lee: Şiir Morg Sokağı Cinayeti: Öykü 
ERNEST HEMINGWAY (1899-1961)

Romanlarında gerçek yaşamı yalın bir dille anlatmıştır. Ordudaki görevi sırasında yaralanmış, hastanede "Silahlara Veda" adlı yapıtını yazmaya başlamıştır. "Güneş de Doğar" adlı yapıtında savaş yorgunu bir askerin anılarını anlatmış, daha sonra yayımlanan "Silahlara Veda" adlı yapıtı ile büyük ün kazanmıştır. "Çanlar Kimin Için Çalıyor" adlı yapıtıyla mesleğinde artık zirveye ulaşan sanatçı, daha sonra gerçek başyapıtı olan "Ihtiyar Adam ve Deniz" adlı romanını yazmıştır. Bu romanında, insanın yaşama bağlanması gerektiğini dile getirmiştir.

Eserleri:  Güneş de Doğar, Silahlara Veda, Çanlar Kimin Için Çalıyor, Ihtiyar Adam ve Deniz: Roman 
T. S. ELIOT (1888 - 1965)

Amerikan asıllı olup Ingiliz vatandaşlığına geçmiş, Ingiliz edebiyatının da önemli şairleri arasında sayılmıştır. Şiirlerinde uygar dünyanın sorunlar karmaşası içindeki konumunu, yaşlı gezegenimizin umutla umutsuzluk arasındaki durumunu dile getirmiştir.

Eserleri:
Çorak Ülke, Boş Adamlar: Şiir
Edebiyat Üzerine Düşünceler, Denemeler: Eleştiri, deneme
Katedralde Cinayet, Kokteyl Parti, Kutlu Çarşamba: Oyun

 

Ayrıca Bakınız
*Islamiyet Öncesi Türk Edebiyatı
*Islami Devir Türk Edebiyatı
*Batı Etkisindeki Türk Edebiyatı
*Cumhuriyet Dön Türk Edebiyatı
*Türk Cumhuriyetleri Edebiyatı
*Türk Toplulukları Edebiyatı
*Batı Edebiyatı
*Dünya Edebiyatı