Ege Bölgesi Ege Bölümü Haritası

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Türkiye Bölgeler Haritaları

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Ege Bölgesi  Ege Bölümü Haritası

Haritayı Büyütmek için Üzerine  Tıklayınız

 

Ege Bölgesi  Ege Bölümü Haritası

Ege Bölümü

Bölgenin batı kısmını oluşturur. Kuzeyinde Marmara Bölgesi yer alır. Bölümün en belirgin özelliği batı-doğu yönünde uzanan dağlar ve onların arasındaki ovalardır.

Bölümdeki sıradağları, Yunt dağı, Kaz dağı, Madra dağı, Bozdağlar, Aydın dağları ve Menteşe dağları oluşturur. Bu dağlar arasında uzanan ovalar ise Bakırçay, Gediz, Büyük ve Küçük Menderes' tir. Ovalar içinde aynı adı taşıyan akarsular vardır. Bu akarsular batıya doğru giderek Ege denizine dökülür. Bölümde sadece Çamiçi ve Marmara gölleri yer alır.

Bölümün kıyıları çok fazla girintili çıkıntılıdır. Kıyıya dik uzanan dağların denize doğru çıkıntıları yarımadaları oluşturur. Bunlar; Karaburun, Bodrum, Datça ve Dilek yarımadalarıdır. Yarımadaların arasında ise koy ve körfezler yer alır. Bunlar; Güllük, Gökova, Izmir, Kuşadası, Çandarlı ve Edremit'tir.

Bölümde Akdeniz iklimi etkilidir. Bu yüzden bitki örtüsü alçak yerlerde maki yükseklerde ise ormandır. Don olayları çok seyrek olarak görülür. Denizin ılımanlaştırıcı etkisi iç kısımlara kadar sokulabilir.

Bölümde nüfus kıyı kesimde ve ovalarda toplanmıştır. Dağlık alanlar ve Menteşe yöresinde nüfus çok seyrektir. Bölümdeki il merkezleri, Izmir, Denizli, Manisa, Aydın ve Muğla' dır. Izmir bölümün en önemli yerleşim yeridir. Kent bölgenin sanayi, ticaret ve kültür merkezidir.

Diğer yerleşim yerleri ise Marmaris, Bodrum, Çeşme, Kuşadası, Datça ve Ayvalık kıyıda, Nazilli, Milas, Ödemiş, Salihli, Turgutlu, Tire ve Söke de iç kısımda yer alır.

Bölümde zeytin yağı, sabun, pamuklu dokuma fabrikaları yer alır. Ayrıca halı ve kilim dokumacılığı da gelişmiştir.

Izmir' de ise petro kimya, oto montaj, sigara, dokuma, çimento ve zeytin yağı sanayileri gelişmiştir. Yatağan ve Soma'da linyit çıkarılır. Bölümde demir ve krom da çıkarılır.

Bölümün önemli geçim kaynaklarından biri de tarımdır. Çok çeşitli tarım ürünleri bölümde rahatlıkla yetiştirilebilir. Verimli çöküntü ovalarında en fazla pamuk, tütün, üzüm, incir ve zeytin yetiştirilir. Ayrıca sebze, meyve üretimi de çok yaygındır. Bölümde küçükbaş hayvancılık ve arıcılıkta yaygındır.

Bölümde turizm çok önemlidir. Kıyılarda geniş kumsalların yer alması yaz turizmini geliştirmiştir. Denizli'deki Pamukkale travertenleri ile birçok tarihi eser ve kaplıca da bölümün turistik merkezleri durumundadır.
forum.ebrulim.net

Ege Bölgesi Haritası

Coğrafi Bölge ve Bölüm Dilsiz Haritası

Karadeniz Marmara Ege ve Akdeniz Bölgeleri Haritası

Akadeniz Bölgesi Dilsiz Haritası

Türkiye Haritaları

Akdeniz Bölgesi ve Bölümleri Haritası Özellikleri

Türkiye Nüfüs Yoğunluğu Haritası

Türkiye Haritaları

Meb Asetat Seti Haritaları

Dünya Haritaları

Coğrafya Konular

Coğrafya Animasyonlar Flashlar

Flash Oyunlar

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

Tarih Konular

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Tüm Konular Ders Notları

Kpss Coğrafya

Akdeniz Bölgesi Nüfus Yoğunluğu Haritası

Kurtuluş Savaşı haritaları

Türkiyenin Bölgeleri Haritası

Coğrafya Animasyonlar Flashlar

Coğrafi ResimlerCoğrafi Resimler

Doğu Anadolu Bölgesi ve Bölümleri Haritası

Iç Anadolu Bölgesi Haritası