Doğu Anadolu Bölgesi ve Bölümleri Haritası

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Türkiye Bölgeler Haritaları

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Doğu Anadolu Bölgesi ve Bölümleri Haritası

Haritayı Büyütmek için Üzerine  Tıklayınız

 

Doğu Anadolu Bölgesi Bölümleri

Yukarı Fırat Bölümü


a) Fiziki Özellikleri:
Doğu Anadolu Bölgesi'nin batısını oluşturur. Fırat Nehri havzasını içine alır. Yüzölçümü en büyük olan bölümdür. Genel olarak dağlık olmakla birlikte geniş çöküntü ovaları da yer alır. Önemli dağları; Güneydoğu Toroslar ve Mercan Dağları'dır. Nurhak çöküntü ovalarında bu miktar azalır (Malatya Ovası 350mm). Yağışlar ilkbahar mevsiminde daha fazla düşer.kış yağışları kar şeklindedir. Yukarı Fırat Bölümü'nün bitki örtüsü bozkırdır. Yer yer meşe ormanları da görülür. Ormanların sürekli tahrip edilmesi sonucunda toprak örtüsü aşırı erezyona mağruz kalmaktadır.

b) Beşeri ve Ekonomik Özellikleri:


Doğu Anadolu Bölgesi'nde toplam nüfusun ve nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölümdür. Bunun nedeni; iklimin ılımanKarakaya (Malatya) ve Murat Nehri üzerinde Hazar 12 (Elazığ) hidroelektrik santralleri yer alır. Doğu Anadolu Bömlgesi'nde ticaretin en fazla geliştiği bölüm Yukarı Fırat'tır. Bölümde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi eserler yer alır. Ayrıca baraj gölleri ve Hazar Gölü çevresinde mesire yerleri bulunur. Munzur Irmağı havzasındaki Mercan Vadisi Milli Parkı da bu bölümdedir.

Erzurum Kars Bölümü


Fiziki Özellikleri:


Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeydoğusunda yer alır. Türkiye'nin en yüksek bölümüdür. Ortalama yükseltisi 2000m olan bölümün kuzeyinde Ardahan Platosu yer alır. Güneye doğru Allahuekber dağları ve ErzurumKars platosu sıralanmaktadır. ErzurumKars Platosunun güneyindeki Aras Nehri bölümün sularını Hazar Denizi'ne boşaltır. Akarsuların debileriilkbahar ve yaz aylarında yükselir. Bölümün en doğusunda Iğdır Ovası yer alır. Yükseltisi 800m civarında olan bu ova Aras Nehri tarafından sulanmaktadır. Aras Nehri'nin güneyinde KarasuAras dağları ve Palandöken dağları bulunur. Daha güneyde ise Bingöl dağları yer alır. Van Gölü'nün kuzeyinde volkanik dağların en büyüğü olan Ağrı Dağı (5137m) bu bölümde yer alır. Türkiye'nin en yüksek dağıdır. Yükseltisi fazla olduğu için zirvesinde daimi karlar ve buzullar yer alır. Bu bölümün kuzeyinde lav akıntısının gerisinde suların toplanmasıyla oluşan Çıldır Gölü bulunur. ErzurumKars Bölümü'nde Iğdır yöresi hariç şiddetli karasal iklim hakimdir. Kışlar çok soğukyükseklerde 600mm'ye kadar çıkmaktadır. Bölümün doğal bitki örtüsü bozkırdır. Platolarda yaz yağışlarıyla gelişen uzun boylu çayırlar yetişir. Bölümde düşük sıcaklığa dayanıklı sarıçam ormanları da yer alır.

Beşeri ve Ekonomik Özellikleri:


Tarıma bağlı olarak nüfus daha çok ova çevrelerinde toplanmıştır. Bölümde kırsal nüfus fazladır. Toplu yerleşmelerde tek katlı meskenler yaygındır. Bölümün en önemli kentleri; Erzurum Iğdır) ve el sanatları (Kars) bölümünde yer alan başlıca endüstri kuruluşlarıdır. Bölümde canlı hayvan ticareti yaygındır. Turizm sınırlı olup Palandöken ve Sarıkamış'ta kayak tesisleri vardır.

Yukarı Murat-Van Bölümü

a) Fiziki Özellikleri :

Bu bölüm bölgenin doğusunu oluşturur. Bölümün en yüksek yerlerini Van Gölü'nün kuzeyinde kuzeydoğugüneybatı doğrultusunda uzanan volkanikdağlar oluşturur. Bu dağlar; Nemrut yükseklerde 600mm (Muş 871mm) civarındadır. Bölümün doğal bitki örtüsü bozkırdır. Yüksek kesimlerde dağ çayırları yer alır.

Beşeri ve Ekonomik Özellikleri:


Bu bölümde kırsal nüfus çok fazladır. Ancak son yıllarda şehirlere göç artmıştır. Bölümün en büyük şehri Van'dır. Diğerleri Muş ve Ağrı'dır. TatvanVan arasında feribot seferleri yapılır. Yukarı MuratVan Bölümü engebeli olduğundan tarım alanları sınırlıdır. Muş Ovası tarım yapılan en önemli alandır. Bölümde en fazla tahıl ürünleri tarihi ve doğal güzellikleri önemli turistik varlıklarıdır.

Hakkari Bölümü


Fiziki Özellikleri:

Hakkari Bölümü bölgenin güneydoğusunu oluturur. Türkiye'nin en dağlık ve engebeli bölümüdür. Bölümde Hakkari ve Buzul (Cilo) dağı bulunur. Buzul Dağı'nın zirvesinde Uludoruk Tepesi 4135m'lik yükseltisi ile Türkiye'nin ikinci en büyük noktasıdır. Zirvesinde kalıcı kar ve buzullar yer alır. Bu bölümün tek ovası Yüksekova'dır (2200m). Önemli akarsuları Botan ve Zap Suyu'dur. Yaz mevsimi genellikle sıcak ve kurak en az yağış ise yaz mevsiminde düşer.

b) Beşeri ve Ekonomik Özellikleri:


Hakim bitki örtüsü bozkırlar ve dağ çayırları olmakla birlikte yağışın fazla olduğu yerlerde meşe ormanları görülür. Türkiye'de nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölümdür. Bunun nedeni; yerşekillerinin engebeli ve tarım alanlarının dar olmasıdır. Hakkari ve Şırnak önemli yerleşim merkezleridir. Bölüm sürekli olarak dışarıya göç verir. Bölümün en geniş tarım alanı Yüksekova'dır. Daha çok tahıl tarımı yapılır. Akarsu boylarında çeltik sebze ve meyve yetiştirilir. Yaygın olarak yapılan ekonomik uğraş hayvancılıktır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanında arıcılık da oldukça gelişmiştir. Bölüm yeraltı kaynakları bakımından oldukça fakirdir.

Ayrıca Bakınız

Ege Bölgesi Haritası

Türkiye Fiziki Haritası-Haritaları

Türkiye Maden Dağılışı Haritası

Türkiye Haritaları

Türkiye Dilsiz Harita

Türkiye Nüfüs Yoğunluğu Haritası

Türkiye Haritaları

Meb Asetat Seti Haritaları

Dünya Haritaları

Coğrafya Konular

Coğrafya Animasyonlar Flashlar

Flash Oyunlar

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

6.Sınıf Sosyal Bilgiler Konuları

Tarih Konular

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Tüm Konular Ders Notları

Kpss Coğrafya

Akdeniz Bölgesi Nüfus Yoğunluğu Haritası

Kurtuluş Savaşı haritaları

Tarih Haritaları

Coğrafya Animasyonlar Flashlar

Coğrafi Resimler

Türkiye Ormanları Orman Haritası

Iç Anadolu Bölgesi Haritası