Yağış Dağılımı Haritası

Buğra Dündar tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Türkiye Haritaları

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yağış Dağılımı Haritası

Haritayı Büyütmek için üzerine tıklayınız

Haritayı Büyütmek için tıklayınız

Yağış Dağılımı Haritası

YAĞIŞLARIN DAĞILIŞINDA ETKİLİ FAKTÖRLER

1-Denize göre konum: Kıyı bölgeler iç kesimlere göre daha fazla yağış alır.
2-Yer şekilleri:
   A- Yükselti: Yükseltisi fazla olan bir yer her zaman çevresine göre daha fazla yağış alır. Sebebi; yoğunlaşmanın daha çok yükseklerde gerçekleşmiş olmasıdır.
   B-Dağların uzanış doğrultusu: Dağların kıyıya paralel olduğu yerler daha fazla yağış alır. Ayrıca bu dağlar hâkim rüzgâr yönüne dik bir şekilde yükselmiş ise yağış miktarı daha da artar.
3-Rüzgârların esme yönü: Denizden karaya doğru esen rüzgârlar yağış bırakırken, karadan gelen rüzgârlar yağış getirmez.
4-Okyanus akıntıları: Sıcak su akıntılarının etkili olduğu yerlerde nemlilik fazla olduğundan, yıllık yağış miktarı da fazladır.
5-Basınç merkezi: Yüksek Basınç alanlarında alçalıcı hava hareketinden dolayı yağış oluşmaz. Çünkü alçalan hava alttan itibaren ısınır ve hava doyma noktasından uzaklaşır. Alçak Basınç alanlarında ise yükselici hava hareketlerinden dolayı yağış oluşur. Yükselen hava soğur ve doyma noktasına ulaşır.
6-Güneş Işınlarının Düşme Açısı: Ekvatoral Bölgede güneş ışınlarının düşme açısı büyüdükçe, buharlaşma artar. Atmosfere karışan nem miktarı artar. Bunun sonucunda yağış miktarı da artar. Bunun yanında Kutuplara güneş ışınları yıl boyunca eğik açı ile gelmekte ve buharlaşama ile atmosfere karışan nem miktarı az olmaktadır. Bundan dolayı da kutuplarda yağış miktarı azdır.
7-Bitki örtüleri: yağışı artırıcı etkidedirler.
 
    Yağış rejimi: Yağışın yıl içindeki dağılışına denir. Yıl içinde alınan yağışın dağılışına göre düzenli veya düzensiz rejimler olarak ayrılır.
   
   Yağış rejimini etkileyen faktörler;
   1.Genel hava dolaşımı,     
   2.Kara ve deniz dağılışı,    
   3.Yer şekilleri.
    Aynı miktarda yağış alan noktaların birleştirilmesi ile elde edilen eğrilere de eş yağış eğrileri ya da izohyet eğrileri denir. Dünyada yağışın dağılışı izohyet haritaları ile gösterilir.