Türkiye Diri Fay Haritası

busegül dündar tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Türkiye Haritaları

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Türkiye Diri Fay Haritası

Haritayı Büyütmek için üzerine tıklayınız

Türkiye Diri Fay Haritası

Yeni hazırlanan haritada, Türkiye‘ deki diri fay sayısının 150 değil,  326 olduğu ortaya çıkarılmıştır. Kuzey Anadolu Fay Sistemi, Doğu Anadolu Fay Sistemi ve bunların alt kolları tek başına yıkıcı deprem üretebilecek büyük fay sistemleridir. Bu büyük fay sistemleri, büyüklüğü (magnitude) 7‘nin üzerinde deprem üretebilmektedir. Bunların alt kolları ise tek başına orta büyüklükte deprem üretebilecek faylardır.

 
Bilindiği gibi Ülkemiz çok karmaşık tektonik özellikte olan bir deprem ülkesidir. Depremleri üreten diri fayların bilinmesi, "Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası‘nın" hazırlanmasında da önemli altlık oluşturacaktır. Dolayısıyla, bu çalışma ile ortaya çıkarılan diri faylardan başka diri faylar da olabilir. Bu çalışmalara ek olarak, bilinen diri fayların derinlere doğru uzanımları araştırılmalıdır. Bu durum ancak Jeofizik çalışmalarla ortaya çıkarılabilir. Ayrıca gömülü olabilecek diri faylarda, Jeofizik çalışmalarla ortaya çıkarılmalıdır.
 
Bilinen diri fayların derine doğru uzanımları ve gömülü olabilecek diri fayların Jeofizik çalışmalarla ortaya çıkarılmasıyla, "Türkiye Diri Fay Haritası" geliştirilebilir. Diri fayların belirlenmesinde en etkin  çalışmalar, Jeofizik Mühendislerinin yürüttüğü Sismoloji çalışmalarıdır. Bunun içinde, ülkemizdeki yetersiz olan deprem istasyonlarının sayısı artırılmalıdır.