Türkiye Tatlı Su Tuzlu Su Balık Hartitası

busegül dündar tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Türkiye Haritaları

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Türkiye Tatlı Su Tuzlu Su Balık Hartitası

Haritayı Büyütmek için üzerine tıklayınız

Türkiye Tatlı Su Tuzlu Su Balık Hartitası

Deniz Alabalıkları tatlısuda doğar, parmak boyuna kadar dere ve nehirlerde kalır. Daha sonra denize göç ederler. Üreme olgunluğuna eriştikten sonra Dünyanın neresinde, hangi okyanusta geziyor olursa olsun, döner, doğduğu akarsuyun önüne gelir. Daha sonra tıpkı anne ve babasının yaptığı gibi buraya girer ve yumurtlar. 

Avrupa yılan balıkları (Anguilla anguilla) ise Meksika Körfezi açıklarındaki Sargossa denizinde doğarlar. Oradan akıntılarla Avrupa kıyılarına kadar gelirler. Daha sonra Karadenizden Norveç'e kadar buldukları akarsu ve göllere girerler. Yaşları kemale erip erişkin olduklarında denize inerler. Yola çıkıp gerekiyorsa binlerce kilometre yol alarak Sargossa denizine gider ve orada yumurtlarlar.
 
Somon Balığı, Mersin Balığı, Flisa Tirsisi ve İnci Balığı gibi yaşamlarını denizlerde ya da sodalı sularda geçirip sadece üreme mevsiminde tatlı sulara giren balıklara anadrom (yukarı göçer) balıklar, Yılan balığı ve bazı Kefal türleri gibi yaşamlarını tatlısularda geçirip üremek amacıyla tuzlu sulara göç eden balıklara da katadrom (aşağı göçer) balıklar denilir.