Dünya Haritaları, Türkiye Haritaları, Ortadoğu Haritaları, Kıta Haritaları, Uydu Haritaları, Dinsel Haritalar, Türkiye Bölgeler Haritaları, Dünyada Önemli Bölgeler, Meb Asetat Seti Haritaları, Birlik Haritaları, Küçük, Dünya Haritaları,Logo,Banner, Transparent Haritalar, Coğrafya, Flash, Haritaları, World Maps, Map, Maps, Eart, Turkey, Ihtiyacınız olan bütün Coğrafya Haritaları'nı bulabilirsiniz

Mengücekliler Haritası Bilgileri-tarbzon-rum-imoaratorluğu

Kullanıcı Değerlemesi:  / 0
Kötüİyi 
Detaylar

Mengücekliler Haritası BilgileriMengücekliler Haritası Bilgileri-tarbzon-rum-imoaratorluğu

Mengüçlü beyliği ya da Mengücekliler (1080-1228)

Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'da Erzincan, Kemah, Divriği, Şebinkarahisar yöresinde kurulmuş bir beylik. Kurucusu Malazgirt Savaşı'na komutan olarak katılmış Mengücek Gazi'dir. 1080 yılında kurulduğu kabul edilmektedir[kaynak belirtilmeli]. Gürcülere ve Rumlara karşı başarıları vardır[kaynak belirtilmeli].

Mengücek Gazi, Anadolu'nun fethi sırasında Erzincan, Kemah, Divriği ve Karahisar'ı zaptetmişti. Kendisi bu çarpışmalarda şehit düştü. 1142 yılında Mengücek Gazi'nin oğlunun iktidara gelmesiyle Erzincan kolu ve Divriği kolu olmak üzere ikiye bölündüler. Erzincan kolunu 1228 yılında Erzincan'ı alan I. Alaeddin Keykubat bitirmiştir. Divriği kolu da 1252 yılında Selçukluların yönetimi altına girdi.

Mengücekliler sanatta da ilerlemiştirler. Divriği'de bulunan bazı eserleri zamanımıza kadar gelmiştir. Divriği'deki Kale Camii bunlardandır ve 1180'de Şahin-şah Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Yine Divriğideki Ulu Camii de Mengücüklerden Ahmed Şah tarafından 1228-89 yılında inşa ettirilmiştir. Bu camiin kapıları sanat tarihi bakımından oldukça değerli kabul edilir. Ulu Camii'n minberini ve hisarın kapılarından birini de Ahmed-şah yaptırmıştır. Behram Şah'ın kızı Turan Melek tarafından Ulu Camii'ye bitişik olarak yaptırılan Darüşşifa da önemli Mengücekli eserlerindendir.

tr.wikipedia.org

Ayrıca Bakınız

Anadolu Türk Beylikleri

Osmanlı imparatorluğu Haritaları

Diğer Türk Devletleri

Tarih Konular

Malazgirt Meydan Muharebesi

Türk Tarihi Kronolojisi Türk Devletlerinin Kuruluş ve YıkılışTarihleri

Kpss Tarih

Türk BayraklarıTürk Bayrakları (35)

 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
   

Üye Girişi  

   
   
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek bir bölümünden alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz tamamen kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

Copyright © 2009 aygunhoca.com

 

© aygunhoca.com