Mengücekliler Haritası Bilgileri-tarbzon-rum-imoaratorluğu

aygunhoca tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Meb Asetat Seti Haritaları

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Mengücekliler Haritası Bilgileri-tarbzon-rum-imoaratorluğu

Mengüçlü beyliği ya da Mengücekliler (1080-1228)

Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'da Erzincan, Kemah, Divriği, Şebinkarahisar yöresinde kurulmuş bir beylik. Kurucusu Malazgirt Savaşı'na komutan olarak katılmış Mengücek Gazi'dir. 1080 yılında kurulduğu kabul edilmektedir[kaynak belirtilmeli]. Gürcülere ve Rumlara karşı başarıları vardır[kaynak belirtilmeli].

Mengücek Gazi, Anadolu'nun fethi sırasında Erzincan, Kemah, Divriği ve Karahisar'ı zaptetmişti. Kendisi bu çarpışmalarda şehit düştü. 1142 yılında Mengücek Gazi'nin oğlunun iktidara gelmesiyle Erzincan kolu ve Divriği kolu olmak üzere ikiye bölündüler. Erzincan kolunu 1228 yılında Erzincan'ı alan I. Alaeddin Keykubat bitirmiştir. Divriği kolu da 1252 yılında Selçukluların yönetimi altına girdi.

Mengücekliler sanatta da ilerlemiştirler. Divriği'de bulunan bazı eserleri zamanımıza kadar gelmiştir. Divriği'deki Kale Camii bunlardandır ve 1180'de Şahin-şah Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Yine Divriğideki Ulu Camii de Mengücüklerden Ahmed Şah tarafından 1228-89 yılında inşa ettirilmiştir. Bu camiin kapıları sanat tarihi bakımından oldukça değerli kabul edilir. Ulu Camii'n minberini ve hisarın kapılarından birini de Ahmed-şah yaptırmıştır. Behram Şah'ın kızı Turan Melek tarafından Ulu Camii'ye bitişik olarak yaptırılan Darüşşifa da önemli Mengücekli eserlerindendir.

tr.wikipedia.org

Ayrıca Bakınız

Anadolu Türk Beylikleri

Osmanlı imparatorluğu Haritaları

Diğer Türk Devletleri

Tarih Konular

Malazgirt Meydan Muharebesi

Türk Tarihi Kronolojisi Türk Devletlerinin Kuruluş ve YıkılışTarihleri

Kpss Tarih

Türk Bayrakları (35)