9. Sınıf Coğrafya Kitabı Cevapları Lider Yayınevi Sayfa 73

damla nur tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma 9. Sınıf Coğrafya Kitabı Cevapları Lider Yayınları

2013-2014 9. Sınıf Coğrafya Kitabı Cevapları Lider Yayınevi Sayfa 73

Hava durumunu belirlemek ve hava tahminlerinde bulunmak için meteoroloji istasyonlarında klimatolojik gözlemler yapılmaktadır. Bu gözlemlerin sonunda hava durumunu gösteren haritalar çizilir. Türkiye'de, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında, her gün yerel saatle 07.00, 14.00 ve 21.00'de yapılan klimatolojik gözlemlerle hava olayları ölçülerek kaydedilir.

Gözlemlerden elde edilen verilerin uzun yıllar ortalaması(35 - 50 yıllık) alınarak iklimle ilgili bilgiler elde edilir. İklim, bir yerde uzun yıllar etkili olan karakteristik hava koşullarıdır.

Etkinlik

"Ankara'da bugün havaaygunhoca.com sıcaklığı gece -7°C, gündüz 2°C'tur. Hava parçalı bulutludur. Rüzgâr yönü batı ve kuzeybatıdır.

Ankara'da karasal iklim etkilidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır."

Yukarıdaki bilgilere göre hava durumu ve iklim koşullar ıaktarılırken hava olaylarının hangi özelliklerinden söz edilmektedir?

Hava durumu ile iklim arasında etkili oldukları zaman bakımından ne gibi farklılıklar vardır? Belirtiniz.

Herhangi bir yerin iklimi belirlenirken o yerdeki hava durumlarının günlük ortalamaları değerlendirilerek önce aylık, sonra yıllık veriler elde edilir. Uzun yılların ortalamaları alındığında istenen yerin iklim özellikleri belirlenmişolur.